Podlascy przedsiębiorcy piszą do rządu. Czego domagają się?

2024.02.07 10:42
61 osób prowadzących działalność gospodarczą na terenie Puszczy Białowieskiej wystosowało list do premiera i minister środowiska i klimatu. Przedsiębiorcy podkreślają, że pomimo zakończenia pandemii i znaczącego ograniczenia kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, podlaskie firmy do tej pory nie odzyskały dobrej kondycji finansowej.
Podlascy przedsiębiorcy piszą do rządu. Czego domagają się?
Fot: Materiały Greenpeace
Przedsiębiorcy protestują m.in. przeciwko wycince lasów w Puszczy Białowieskiej

Przedstawiciele firm działających na terenie Puszczy Białowieskiej w swoim apelu wymienili 5 najważniejszych przyczyn trwających wg nich do dziś kłopotów. Mówią wręcz o głębokiej zapaści przedsiębiorstw przygranicznych, zauważając reperkusje poniższych zdarzeń, są lub były to:

1. Nadmiarowa, nieprzemyślana i nielegalna wycinka Puszczy oraz utrzymywane do dziś przez Lasy Państwowe licznych zakazów poruszania się po lasach (2017, w mniejszej skali w kolejnych latach).

2. Negatywna kampania przeciwko zwiększaniu poziomu ochrony Puszczy, prowadzona za publiczne pieniądze przez Lasy Państwowe (2015 – 2023).

3. Pandemia COVID-19 i związane z nią ograniczenia (2020 – 2021).

4. Zamknięcie strefy przygranicznej dla turystyki i ograniczenia dla jej mieszkańców (2021 – 2022).

5. Uczynienie regionu Puszczy Białowieskiej obszarem zmilitaryzowanym w związku z budową zapory na granicy z Białorusią i nieadekwatną w podjętych środkach ochroną granicy (2022 do dziś).

- Powyższe zdarzenia losowe i świadome działania władz skutecznie odstraszyły turystów i drastycznie ograniczyły możliwości egzystencji mieszkańców, utrzymujących się z turystyki. Uznana marka Puszczy Białowieskiej została zdeprecjonowana - czytamy.

Liczą na bezzwłoczne działania

Na zakończenie przedsiębiorcy napisali, że swoim apelem wzywają do podjęcia niezwłocznych działań politycznych i administracyjnych, mających na celu przestawienie rozwoju regionu Puszczy Białowieskiej na właściwy tor: długofalowego, zrównoważonego i solidnie podpartego merytorycznie rozwoju.

- W takich warunkach, zamiast martwić się o swoją przyszłość, będziemy mogli skupić się na tym, co umiemy i chcemy nadal robić: prowadzeniu działalności, w które zainwestowaliśmy ogrom środków, ciężkiej pracy i serca, w miejscu, które szczerze kochamy! - podsumowuje 61 nadawców listu.

Zmiany w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych

Przypomnijmy, pierwsze zmiany personalne krytykowanych w liście najważniejszych przedstawicieli RDLP w Białymstoku zostały dokonane pod koniec stycznia br. Najważniejsza z nich to odwołanie dyrektora Andrzeja Nowaka, którego zastąpił (na razie jako pełniący obowiązki) Tadeusz Wilczyński.

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

1397 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39