To była już druga edycja Krajowego Indeksu Sprawności Ochrony Zdrowia. Pacjenci oceniali wybrane kryteria medyczne w skali od 1 do 5.
W tym roku podlascy pacjenci docenili jakość infrastruktury i wyposażenia placówek medycznych - średnia ocen wyniosła 3,61. Podkreślali też profesjonalizm naszych lekarzy i ich kompetencje - tutaj średnia wynosi 3,88. Pacjenci są także zadowoleni z efektów leczenia - średnia wynosi 3,69.
Niestety raport pokazuje też, że w naszym województwie jest najwięcej zatruć i zakażeń salmonellą. Te drugie są traktowane jako wskaźnik zagrożeń epidemiologicznych związanych z produkcją i sprzedażą żywności. Przenoszenie salmonellozy jest przedmiotem różnych interwencji systemu ochrony zdrowia, głównie w obszarze profilaktyki (stacje sanitarno-epidemiologiczne). Częstość zachorowań, w przeliczeniu na ludność w województwie, jest miernikiem stanu higieny oraz nadzoru nad higieną żywienia w danym województwie.
Jeszcze w ubiegłorocznej edycji Krajowego Indeksu Sprawności Ochrony Zdrowia zajmowaliśmy 7. miejsce, dzisiaj jest już znacznie gorzej - plasujemy się na 12.
Co ważne, w naszym województwie mamy jeden z najwyższych wskaźników uczestnictwa w programie badań mammograficznych. Odsetek kobiet z grupy docelowej uczestniczących w programie świadczy z jednej strony o świadomości zdrowotnej kobiet, a z drugiej o sprawności organizacji programu w naszym województwie. Podobnie jest także z badaniami cytologicznymi.
Niestety województwo podlaskie znajduje się na szarym końcu, jeżeli chodzi o wydatki na opiekę długoterminową. W 2014 r. najniższe wydatki w przeliczeniu na osobę w wieku powyżej 75. roku życia zanotowano w województwach łódzkim i podlaskim (poniżej 300 zł), najwyższe zaś w województwach śląskim, podkarpackim i opolskim (ponad 600 zł).
lukasz.w@bialystokonline.pl