Podlascy kierowcy bardzo nerwowi. Przewodzą w rankingu

2016.09.23 08:10
Według badań przeprowadzonych na zlecenie Kongsberg Automotive Pruszków, aż 70% mieszkańców woj. podlaskiego, poruszających się samochodami, denerwuje się, gdy ktoś zmieni im ustawienia fotela i lusterek.
Podlascy kierowcy bardzo nerwowi. Przewodzą w rankingu
Fot: pixabay.com

Człowiek zdenerwowany to człowiek opryskliwy i arogancki, a zdenerwowany kierowca to kierowca niebezpieczny dla życia i zdrowia innych. Ważne jest zatem, aby poruszając się po drogach być zrelaksowanym i dobrze nastawionym do życia. Zmniejsza to bowiem szanse na niebezpieczny incydent w czasie podróży.

Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać. Zwłaszcza, jeżeli z równowagi wyprowadzają nas już tak błahe rzeczy jak przestawiony fotel czy lusterka. Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Kongsberg Automotive Pruszków wskazują, że aż 7 na 10 ankietowanych z Podlasia przyznało, że taka sytuacja wprowadza u nich zdenerwowanie. Jest to najwyższy procentowy wynik w kraju (razem z woj. mazowieckim i łódzkim). Najmniejszą wagę przykładają do tego kierowcy w woj. małopolskim, opolskim, śląskim i dolnośląskim – 59%.

Jak pokazują statystyki z omawianych badań, biorąc pod uwagę cały kraj, częściej denerwują się kobiety – 75%. U mężczyzn wynik oscyluje na poziomie 61%.

Co poprawiamy przed wyruszenie w drogę?

Na pytanie, co ustawiasz w samochodzie, aby poczuć najwyższy komfort jazdy, najwięcej osób – bo aż 30% – odpowiedziało, że jest to odległość fotela od kierownicy. W dalszej kolejności były: pochylenie oparcia (26%), wysokość siedziska (25%), podparcie boczne i odcinka krzyżowego (17%). 2% ankietowanych zmienia coś innego albo zupełnie nic.

Pogląd na sprawy komfortowej jazdy zmienia się z biegiem lat. Dla osób w wieku 45-55 lat odległość fotela od kierownicy była najważniejsza w 90% przypadków.

Prawidłowe pozycja w czasie jazdy

Kierowca podróżujący w odpowiedniej pozycji wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo na drodze. Jak prawidłowo siedzieć w aucie, gdy kierujemy pojazdem, podpowiada mł. asp. Michał Gaweł – wieloletni pracownik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.

- Odległość fotela od kierownicy powinna być taka, by przy wciśniętym lewą nogą sprzęgle, noga była ugięta w kolanie. Koło kierownicy trzymamy zawsze obiema rękoma, natomiast plecy (łopatki) powinny przylegać do oparcia fotela, aby panować nad pojazdem – szczególnie w sytuacjach, które wymagają od kierowcy szybkiej reakcji.

Więcej spokoju

Zwłaszcza wyniki pierwszych badań mogą i powinny niepokoić. Ustawienie fotela i lusterek to przecież jeden z podstawowych czynników bezpiecznej jazdy. Zatem, gdy do naszego auta siada druga osoba, ma ona obowiązek dopasować pod siebie wszystkie te elementy. Zamiast tym faktem się denerwować, należy udać się do samochodu minutę wcześniej i przestawić wszystko pod własne upodobania. Chodzi przecież o nasze życie.

Rafał Żuk
24@bialystokonline.pl

1719 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39