W wyborach do Sejmu istnieje jeden podlaski okręg wyborczy (nr 24), w którego skład wchodzi cały teren naszego województwa. Do izby niższej parlamentu dostanie się z niego 14 posłów.
Koalicja Obywatelska na swojej liście wystawiła następujących kandydatów:
1. Krzysztof Truskolaski
2. Alicja Łepkowska-Gołaś
3. Robert Tyszkiewicz
4. Anna Augustyn
5. Jacek Niedźwiecki
6. Jolanta Den
7. Eugeniusz Czykwin (iPL)
8. Laura Żurawska
9. Zbigniew Nikitorowicz
10. Adam Musiuk
11. Jarosław Borowski
12. Joanna Lisek
13. Jana Shostak (Zieloni)
14. Agnieszka Sitarska
15. Adam Juchnik
16. Maria Bożena Ancipiuk
17. Adam Doliwa
18. Aleksandra Piętka
19. Cezary Wiszniewski
20. Milena Formejster
21. Marta Krassowska
22. Iwona Kołowska
23. Krystian Wodzielak
24. Agnieszka Żyro-Kossakowska
25. Andrzej Raś
26. Danuta Kaszyńska
27. Piotr Łapszo
28. Jerzy Kułakowski
Wybór "jedynki" nie jest zaskoczeniem. Krzysztof Truskolaski w wyborach z 2019 roku uzyskał najlepszy wynik z grona trzech podlaskich posłów PO, na który złożyło się 27 273 głosów wyborców. Był to zarazem trzeci wynik wśród wszystkich podlaskich posłów, po reprezentujących PiS: Dariuszu Piontkowskim (63 878 głosów) oraz Jarosławie Zielińskim (40 092 głosów).
Trzecie miejsce na liście PO zajmuje doświadczony poseł Robert Tyszkiewicz. Pozycję nr 7 przyznano niemniej obeznanemu z sejmowymi korytarzami, posłowi Inicjatywy Polskiej Eugeniuszowi Czykwinowi. Na miejscu nr 11 można odnaleźć Jarosława Borowskiego - urzędującego burmistrza Bielska Podlaskiego.
Listę PO w województwie podlaskim zamyka absolutny debiutant w polityce, dziennikarz Polskiego Radia Białystok Jerzy Kułakowski. Do tej pory najbardziej kojarzony był przede wszystkim dzięki swojemu głosowi, m.in. jako komentator meczów Jagiellonii Białystok. Obecnie będzie musiał więc zadbać także o większą rozpoznawalność swojej twarzy.
Aktualnie, a więc podczas IX kadencji, w Sejmie RP jako posłowie z województwa podlaskiego zasiadają: Dariusz Piontkowski (PiS), Jarosław Zieliński (PiS), Krzysztof Truskolaski (KO), Adam Andruszkiewicz (PiS), Robert Winnicki (Konfederacja), Robert Tyszkiewicz (KO), Lech Kołakowski (PiS), Kazimierz Gwiazdowski (PiS), Eugeniusz Czykwin (KO), Paweł Krutul (SLD), Stefan Krajewski (PSL), Aleksandra Szczudło (PiS), Jacek Żalek (PiS), Mieczysław Baszko (PiS).
W wyborach do Senatu RP nasze województwo jest podzielone na 3 okręgi wyborcze (nr, 59, 60 i 61). Opozycja parlamentarna, z wyjątkiem Konfederacji, zaś wspólnie z Ruchem Samorządowym "Tak dla Polski" ponownie wystawi tzw. pakt senacki, który w trwającej kadencji uzyskał nieznaczną większość w izbie wyższej parlamentu.
W granicach okręgu nr 60 znajduje się miasto Białystok, powiat białostocki oraz powiat sokólski. Kandydatem członków paktu senackiego będzie tu Maciej Żywno. Polityk należy do formacji Szymona Hołowni, czyli Polski 2050, a nawet jest jej wiceprzewodniczącym. Obecnie pełni on mandat radnego województwa podlaskiego. W kadencji 2014-2018 był wicemarszałkiem województwa, a wcześniej wojewodą podlaskim.
Okręg nr 59 stanowią powiaty: augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski, zambrowski oraz miasta - Łomża i Suwałki. Kandydatem paktu senackiego będzie tu członek PSL-u Cezary Cieślukowski. Podobnie jak Maciej Żywno, jest on radnym województwa podlaskiego oraz byłym wojewodą, ale suwalskim. Polityk pełnił także funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz członka zarządu województwa podlaskiego.
W skład ostatniego z podlaskich okręgów (tzw. południowego), o numerze 61 wchodzą 4 powiaty: bielski, hajnowski, siemiatycki i wysokomazowiecki. Z ramienia paktu senackiego, jako kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach do senatu wystartuje Sławomir Snarski, który od ponad 20 lat pełni funkcję starosty bielskiego.
Obecnie w Senacie RP jako parlamentarzyści z województwa podlaskiego zasiadają: Mariusz Gromko, Jacek Bogucki oraz Marek Komorowski (wszyscy z PiS).
24@bialystokonline.pl