Do czwartku (30.12) rzeźby zainstalowane zostaną w charakterystycznych miejscach miasta oraz tych mniej znanych, ale nieprzypadkowych – wybranych ze względu na kontekst historyczny lub kulturowy. Postacie misiów-niedźwiadków są niewielkich rozmiarów, ich wysokość wynosi 40-50 cm. Każda z rzeźb posiada indywidualne cechy i atrybuty nawiązujące do poszczególnych lokalizacji, w których się znajdują. Dzięki figurkom białostoczanie i turyści będą mogli poznać Białystok od nieco innej strony – idąc szlakiem kolejnych figurek misiów.
– Chcemy w ten sposób uatrakcyjnić przestrzeń naszego miasta i sprawić, aby zarówno mieszkańcy, jak i turyści z przyjemnością spacerowali po ulicach Białegostoku – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Nowy szlak turystyczny wyznaczony przez rzeźby niedźwiadków nie tylko podniesie atrakcyjność turystyczną Białegostoku, ale będzie też mieć wymiar humorystyczny. Pomysł nawiązuje do stereotypowego myślenia, że po naszym mieście chodzą niedźwiedzie. Dzięki figurkom WidziMisiów puszczamy oko do wszystkich żartownisiów.
Figurki "WidziMisiów" wyznaczą nowy miejski szlak turystyczny "Białystok WidziMisie". To pomysł zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego 2018, na którego realizację zagłosowało ponad 630 mieszkańców.
- W otwartym konkursie rzeźbiarskim na opracowanie koncepcji projektowej figurek zwyciężył projekt Damiana Kucaby, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Koszt realizacji projektu wyniósł 82 tys. zł - informuje Eliza Bilewicz-Roszkowska z Departamentu Komunikacji Społecznej.
Dlaczego niedźwiadki? Łukasz Leoniuk, pomysłodawca WidziMisiów tłumaczył, że "Białystok jest na północy, kojarzy się z biegunem zimna i właśnie niedźwiedziami, które ponoć chodzą po ulicach".
Niedźwiadków można szukać w następujących lokalizacjach: al. Bluesa (Miś Bluesman), ul. Zamenhofa (Miś Ursido), ul. Mickiewicza (Miś Hetman), ul. Sienkiewicza (miś Aktor), plac Niezależnego Zrzeszenia Studentów (Miś Student), ul. Spółdzielcza (Miś pchający kulę), bulwar Tadeusza Kielanowskiego (Miś Hetmanowa) oraz skwer Świętego Konstantyna Wielkiego (Miś święty Mikołaj).
malwina.witkowska@bialystokonline.pl