Piotr Tomaszuk reżyseruje "Treny" w Teatrze Dramatycznym

2020.02.19 12:30
W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku trwają przygotowania do kolejnej tegorocznej premiery. Piotr Tomaszuk reżyseruje "Treny" na podstawie dzieła Jana Kochanowskiego.
Piotr Tomaszuk reżyseruje "Treny" w Teatrze Dramatycznym
Fot: Ewa Krajewska

W piątek (3 kwietnia) na Scenie Kameralnej odbędzie się premiera spektaklu na podstawie jednego z największych dzieł polskiej literatury. Swój utwór, składający się z 19 wierszy, Jan Kochanowski poświęcił zmarłej w dzieciństwie córce - Urszuli. "Treny" były pisane przez kilka lub kilkanaście miesięcy. Zostały wydane w 1580 roku w Krakowie.

Ciekawa propozycja w repertuarze

Przedstawienie oparte o to najbardziej osobiste dzieło poety przygotowuje w Teatrze Dramatycznym Piotr Tomaszuk - reżyser, autor scenariuszy teatralnych, założyciel działającego w Supraślu Teatru Wierszalin.

- Jestem niezwykle szczęśliwy, że po wielu staraniach Piotr Tomaszuk, ponownie rozpoczął pracę w naszym teatrze. Wierzę, że praca z tak wybitnym artystą będzie niezwykłym przeżyciem dla naszych aktorów. Mam nadzieję, że "Treny" które wspólnie stworzą, będą ciekawą propozycją repertuarową, szczególnie dla tych osób, które poszukują w teatrze nie tylko okazji do śmiechu i oddechu od problemów codziennego życia - mówi Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego.

Współreżyserem przedstawienia jest Jacek Hałas, który komponuje także muzykę. Muzykę do "Trenów" tworzą również Julita Charytoniuk i Tomasz Jarnicki. Scenografię i kostiumy zaprojektował Mateusz Kasprzak. Na Scenie Kameralnej Teatru Dramatycznego zagrają: Bernard Bania, Beata Chyczewska, Justyna Godlewska-Kruczkowska i Monika Zaborska.

- Wyruszyliśmy w naprawdę piękną, fascynującą, ale i niepozbawioną trudności podróż. Za sterami Piotr Tomaszuk, wspierają nas i nie pozwalają utonąć Jacek Hałas, Tomek Jarnicki, Julita Charytoniuk. Nurzamy się w dźwiękach renesansowych wielogłosów, by za chwilę odpłynąć w hipnotyzujących melodiach ludowych kołysanek i wyjść na spotkanie najpiękniejszej polskiej poezji. Czy aktorzy mogą chcieć więcej? Mamy nadzieję, że dobre muzy mistrza Jana nas nie opuszczą i już dziś zapraszamy na "Treny" Jana Kochanowskiego do Teatru Dramatycznego - mówi Justyna Godlewska-Kruczkowska.

Premiera "Trenów" odbędzie się 3 kwietnia o godz. 19.00. Spektakl będzie można obejrzeć także: 4 i 5 kwietnia o godz. 20.00, 17 kwietnia o 17.30, 18 i 19 o godz. 20.00. Teatr zaprasza także na spektakle szkolne: 7, 8, 21 i 22 kwietnia o godz. 9.30 i 11.30. Bilety dostępne są w kasie teatru oraz w sprzedaży internetowej na stronie: bilety.dramatyczny.pl.

Piotr Tomaszuk - twórca Teatru Wierszalin

Piotr Tomaszuk to urodzony w 1961 w Białymstoku - reżyser, autor scenariuszy teatralnych, założyciel działającego w Supraślu Teatru Wierszalin. Studiował na Wydziale Wiedzy o Teatrze Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, następnie Reżyserii Teatru Lalek w Białymstoku. Wyróżniony najważniejszymi nagrodami ludzi teatru, m.in. Nagrodą im. Swinarskiego (1993), Nagrodą im. L. Schillera (1995), nagrodą Krytyków Polskiego Ośrodka ITI, oraz Srebrnym Medalem Gloria Artis (2006).

Kierowany przez niego Teatr Wierszalin w okresie swojej dwudziestopięcioletniej działalności trzykrotnie zdobywał prestiżową nagrodę Fringe First na Festiwalu w Edynburgu (za "Turlajgroszka" w 1993 r., "Merlina" w 1994 r. i za "Medyka Felixa" w 1997). Był też wielokrotnie nagradzany na teatralnych festiwalach w kraju ( m.in. Grand Prix Festiwalu Sztuk Współczesnych RAPORT w Gdyni dla spektaklu "Bóg Niżyński") i za granicą ( m.in. Grand Prix na Przeglądzie Teatrów Alternatywnych "Koprziva" w Czechach zdobyło przedstawienie "Święty Edyp").

Najważniejsze spektakle przygotowywane według własnych scenariuszy: "O medyku Felixie" ( 1986), "Turlajgroszek" (1987), "Turlajgroszek - historia prawdziwa" (1990) - współautorem tej drugiej wersji "Turlajgroszka" był Tadeusz Słobodzianek, "Głup - Pasja Zabłudowska" (1997), "Ofiara Wilgefortis" (2000), "Święty Edyp" (2004), "Bóg Niżyński" (2006) "Wierszalin. Reportaż o końcu świata" wg książki o tym samym tytule autorstwa Włodzimierza Pawluczuka (2007), "Statek błaznów" (2010), "Traktat" wg "Traktatu o manekinach" Brunona Schulza (2011), "Wziołowstąpienie" (2015).

Piotr Tomaszuk wielokrotnie współpracował z Teatrem Telewizji realizując m.in. "Klątwę" wg Stanisława Wyspiańskiego, "Prawiek i inne czasy" wg Olgi Tokarczuk, "Żywot Józefa" Mikołaja Reja w adaptacji Kazimierza Dejmka, "Historyję o chwalebnym zmartwychwstaniu Pańskim" wg Mikołaja z Wilkowiecka, a także z Teatrem Polskiego Radia (m. in. nagrodzone w Gdyni i na Festiwalu Prix Europa w Wenecji słuchowisko "Ofiara Wilgefortis").

W okresie swojej działalności reżyserował i kierował artystycznie teatrami lalek "Miniatura" w Gdańsku, "Banialuka" w Bielsku-Białej i "Guliwer" w Warszawie. Reżyserował gościnnie w teatrach dramatycznych realizując m.in. "Operę za trzy grosze" Bertolda Brechta (Teatr Dramatyczny w Ostrawie - Czechy), "Matkę Joannę od aniołów" wg Jarosława Iwaszkiewicza (Teatr Dramatyczny w Legnicy), "Mazepę" Juliusza Słowackiego (Teatr Polski w Warszawie).

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1488 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39