PIKtoGRAmy
Projekt o dość tajemniczej nazwie: "PIKtoGRAmy" został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu "Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży". Będzie on polegać na cyklu działań teatralnych adresowanych do dzieci i młodzieży z województwa podlaskiego. Projekt zakłada rozwijanie młodych talentów, wspieranie amatorskiego środowiska teatralnego oraz szerzenie kultury żywego słowa. Sama nazwa przedsięwzięcia łączy w sobie skrót nazwy instytucji ze słowem "GRA", którego synonimem jest zabawa i odtwarzanie przez aktora roli. "MY" ma dać poczucie wspólnotowości i sprawczości uczestnikom działań. Piktogram zastępuje słowo pisane elementem graficznym i zwiększa czytelność przekazu. "Działania teatralne to swoistego rodzaju "piktogram" emocji, zakodowanych znaków, których najlepiej uczyć się w praktyce aktorskiej" - możemy przeczytać na stronie organizatora.
W programie "PIKtoGRAmów" przewidziano spotkania konsultacyjne z artystami ze środowiska teatralnego, warsztaty dla dzieci i młodzieży, przegląd spektakli teatrów nieprofesjonalnych, przegląd amatorskiej twórczości dziecięcej i młodzieżowej "PIKuś" oraz przygotowanie trzech spektakli realizowanych w trzech różnych formach teatralnych opartych na twórczości Juliana Tuwima. Do współpracy zostaną zaproszeni profesjonaliści związani z podlaskim środowiskiem teatralnym. Działania będą odbywać się w terminie od maja do listopada 2021 r.
Podlaskie sploty i baza twórców ludowych
Drugim dofinansowanym projektem jest II edycja Festiwalu Tkactwa "Podlaskie sploty" oraz stworzenie cyfrowej bazy podlaskich twórców ludowych. Projekt dofinansowany w ramach programu "Kultura ludowa i tradycyjna". Planowane jest zorganizowanie warsztatów tkackich oraz festiwalu (28-29 sierpnia), podczas którego będzie można m.in. zwiedzić wiele tematycznych wystaw, wziąć udział w pokazach tkactwa, działaniach animacyjnych, porozmawiać z podlaskimi artystami.
Natomiast cyfrowa baza twórców ludowych województwa podlaskiego ma być ogólnodostępną. Na stronie będą dostępne informacje o twórcach ludowych, zdjęcia ich prac czy wideoreportaże.
24@bialystokonline.pl