Początek nowego tygodnia w stolicy województwa podlaskiego będzie pełny słońca i zachęcający do aktywności na świeżym powietrzu. Przez cały dzień będzie bezchmurne niebo, a słońce poświeci nam przez ponad 11 godzin. Wilgotność powietrza będzie w granicy 59 proc.
Z każdym dniem kreski na termometrze będą wskazywać coraz to wyższe wartości. W poniedziałek w Białymstoku odnotujemy 13°C w ciągu dnia. Nocą pojawi się delikatny przymrozek sięgający -1°C.
Wiatr dość słaby, powieje z północnego wschodu ze średnią prędkością 7 km/h, w porywach do 12 km/h. Ciśnienie atmosferyczne po weekendowym wzroście już powoli spada, wyniesie 1042 hPa. Biomet będzie korzystnie wpływać na nasze samopoczucie.
Wschód słońca nastąpił o godz. 5.28, astronomiczne południe będzie o godz. 11.35, a zachód o godz. 17.42. Z kolei nasz naturalny satelita wzejdzie o godz. 22.03, a zajdzie o godz. 6.45. Jest on aktualnie w fazie ubywającej.
21 marca to równo 80. dzień roku, do końca 2022 r. pozostało 285 dni. Tego dnia przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, na który czekało wiele osób. Przyroda zaczyna budzić się do życia, kolorowe kwiatki zaczynają rozkwitać, a dni stają się coraz to dłuższe - nic dziwnego, że wiosna jest ulubioną porą roku dużej części Polaków. Kalendarzowa wiosna potrwa aż do przesilenia letniego, czyli najdłuższego dnia w roku. Z kolei astronomiczny początek wiosny przywitaliśmy już w niedzielę (20.03).
W Polsce jednym ze zwyczajów świętujących nadejście wiosny jest topienie marzanny. Kukła, którą wykonuje się ze słomy i różnych materiałów na podobiznę sylwetki kobiety, a następnie topi w wodzie, ma symbolizować odejście zimy i początek wiosny. Zwyczaj ten wywodzi się ze słowiańskich wierzeń pogańskich.
Według kalendarza świąt nietypowych są to: Międzynarodowy Dzień Poezji, Światowy Dzień Zespołu Downa, Dzień Wierzby, Dzień Wagarowicza, Światowy Dzień Lasu, Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową, Międzynarodowy Dzień Nowruz, Światowy Dzień Lalkarstwa, Dzień Geodety.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl