Pierwsze decyzje 500+ dla niesamodzielnych

2019.10.14 14:03
Pierwsze osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, które złożyły wnioski o wsparcie kwotą 500 zł w ramach nowego rządowego programu, dostały już decyzje.
Pierwsze decyzje 500+ dla niesamodzielnych
Fot: ZUS

9,5 tys. złożonych wniosków w województwie podlaskim o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Z szacunków wynika, że 35% niesamodzielnych, którzy mogą wystąpić o to świadczenie, już to zrobiło. ZUS wydał pierwsze decyzje. W naszym regionie takich osób, które otrzymały rozstrzygnięcie swojej sprawy, jest już prawie 600.

Nie na zawsze

Prawo do świadczenia 500+ nie dla wszystkich będzie przysługiwało na stałe. Co do zasady ustala się je na okres, na który została orzeczona niezdolność do samodzielnej egzystencji. Tylko 30% to wnioski złożone przez osoby, które posiadają orzeczenie. A spośród tych 30% jedynie 37% ma charakter trwały.

- Jeżeli niezdolność do samodzielnej egzystencji została orzeczona do innego niż ostatni dzień miesiąca, prawo do świadczenia uzupełniającego będzie przysługiwało do końca tego miesiąca. Aby otrzymać świadczenie uzupełniające, należy przede wszystkim złożyć wniosek formularz ESUN. ZUS nie działa tu z urzędu i nie dodaje uzupełnienia do wypłacanych świadczeń. Może to zrobić sam zainteresowany lub jego przedstawiciel ustawowy, pełnomocnik bądź opiekun faktyczny - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Wniosek o świadczenie uzupełniające musi zawierać m.in.:
- dane osobowe,
- żądanie przyznania świadczenia uzupełniającego,
- sposób wypłaty świadczenia uzupełniającego,
- podpis osoby ubiegającej się o świadczenie uzupełniające, jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika.

Formularz ten zawiera również oświadczenie o prawie lub braku prawa do świadczeń pieniężnego finansowanego ze środków publicznych

Kto może złożyć wniosek?

Świadczenie będzie przyznawane osobom, które nie pobierają żadnych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych, pobierają świadczenia pieniężne finansowane ze środków publicznych, ale nie są uprawnione do świadczeń emerytalno-rentowych lub są uprawnione do świadczeń emerytalno-rentowych w ZUS oraz w innym organie rentowym, ale to ZUS wypłaca dodatek pielęgnacyjny.

Takie świadczenie uzupełniające dostaną osoby po 18. roku życia, które nie mają świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub suma tych świadczeń nie przekracza 1600 zł oraz są niezdolne do samodzielnej egzystencji (nie jest to orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności). Ci, którzy orzeczenia nie posiadają, gdy złożą dokumenty, dostaną skierowanie na badanie wykonywane przez lekarza orzecznika ZUS.

Sam wniosek jednak to za mało. Do niego należy dołączyć:
- orzeczenie potwierdzające niezdolność do samodzielnej egzystencji,
- prawomocny wyrok sądu przyznający dodatek pielęgnacyjny, jeśli wyrok ten dotyczył sprawy wykonywanej przez inną instytucję,
- dokumenty niezbędne do ustalenia niezdolności do samodzielnej egzystencji, jeśli wnioskodawca nie posiada stwierdzonej niezdolności do samodzielnej egzystencji,
- zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku,
- dokumentację medyczną oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia, np. kartę badania profilaktycznego, dokumentację rehabilitacji leczniczej lub zawodowej.

W pierwszych dwóch miesiącach obowiązywania ustawy Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma nie 30, lecz 60 dni na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji w sprawie świadczenia, licząc od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnia wniosek w formie elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dzięki temu osoby, które mają trudności z poruszaniem się, mogą wypełnić go bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że mają założone konto na PUE i dysponują certyfikatem kwalifikowanym lub darmowym profilem zaufanym ePUAP.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1017 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39