Od męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki minęło ponad 30 lat. Ten skromny kapłan już za życia stał się ikoną narodu i wiary. Jego charyzma budziła strach wśród rządzących w Polsce komunistów, do tego stopnia, że w bestialski sposób zamordowali księdza. Paradoksalnie jego śmierć tylko wznieciła niezwykły kult kapelana Solidarności. Głoszone przez Popiełuszkę przesłanie: "zło dobrem zwyciężaj" nabrało metafizycznego wymiaru.
Kanwę spektaklu tworzą oryginalne zapiski z życia księdza Popiełuszki. Twórcy sięgnęli do dokumentów, notatek, listów, skorzystali z mów procesowych oprawców księdza. Jednocześnie mamy okazję zobaczyć Jerzego Popiełuszkę jako pogodnego, empatycznego, oddanego ludziom człowieka w codziennym, zwyczajnym życiu: od narodzin, poprzez naukę w warszawskim seminarium, przymusową służbę wojskową, posługę kapłańską w Hucie Warszawa, aż po nieludzkie prześladowania ze strony komunistycznych władz.
Spektakl Jana Nowary to misterium życia i śmierci Księdza Jerzego, który podobnie jak Chrystus złożył z siebie ofiarę wierny do końca ideałom, w które wierzył, okupił swoim życiem naszą wolność.
Sztuka autorstwa Konrada Szczebiota, Janiny Żukiewicz oraz Jana Nowary powstała z inicjatywy Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność", przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Tytułową rolę gra Jakub Lasota. Ponadto występują: Ewa Palińska (Matka), Krzysztof Ławniczak (Ojciec, Hutnik, Mecenas), Danuta Bach (Koleżanka, Kobieta 1), Jolanta Borowska (Siostra, Pielęgniarka), Krystyna Kacprowicz-Sokołowska (Pani Sołtys, Pani Wójt, Towarzyszka z KW), Katarzyna Siergiej (Prokuratorka, Esbeczka), Jolanta Skorochodzka (Biografka, Studentka), Sławomir Popławski (Generał, Kapitan SB), Marek Tyszkiewicz (Kolega, Plutonowy, Esbek), Franciszek Utko (Proboszcz, Rektor, Ksiądz Piasecki).
Za scenografię odpowiada Marek Mikulski, wizualizacje przygotował Maciej Mikulski, choreografię - Tomasz Dajewski, a opracowanie muzyczne - Jan Nowara i Tomasz Dajewski.
Spektakl Teatru Dramatycznego do tej pory był prezentowany m.in.: w Rzeszowie, Zabrzu, Zielonej Górze i Stalowej Woli.
Już w najbliższy poniedziałek zostanie zaprezentowany w Teatrze Telewizji Polskiej. Będzie to pierwsza w historii teatru transmisja na żywo. Początek o godz. 20.30 w TVP1.
anna.d@bialystokonline.pl