Pielęgniarstwo – zawód konkurencyjny

2015.07.20 00:00
Zawód pielęgniarki, posiadający bogatą tradycję i historię, dostosowuje się do wymogów współczesności. Pielęgniarstwo rozwija się wszechstronnie, a jego absolwenci wykazują się licznymi kompetencjami, zwłaszcza praktycznymi.
Pielęgniarstwo – zawód konkurencyjny
Fot: WSMED

W Wyższej Szkole Medycznej w Białymstoku nauczanie pielęgniarstwa odbywa się zgodnie z obowiązującymi standardami kształcenia w Unii Europejskiej. Kadra to wykwalifikowani profesjonaliści, legitymujący się minimum kilkunastoletnim stażem pracy w zawodzie. Dzieląc się swoją wiedzą i bogatym doświadczeniem, dają szansę na wszechstronne poznanie tajników tego pięknego zawodu.

Program studiów I stopnia

Studia trwają trzy lata, w trybie stacjonarnym. Podczas I roku student zdobywa wiedzę m.in. z zakresu anatomii, fizjologii, biochemii, biofizyki, patologii, farmakologii, mikrobiologii, podstaw pielęgniarstwa, filozofii i etyki zawodu pielęgniarki, psychologii, dietetyki, genetyki, podstawowej opieki zdrowotnej, zakażeń szpitalnych, higieny, socjologii czy języka migowego. W kolejnym roku poznaje przedmioty kierunkowe, takie jak: pediatria i pielęgniarstwo pediatryczne, choroby wewnętrzne i pielęgniarstwo internistyczne czy chirurgia i pielęgniarstwo chirurgiczne. Na III roku student kontynuuje naukę przedmiotów z II roku oraz kształci się m.in. z zakresu geriatrii, neurologii i pielęgnowania niepełnosprawnych, anestezjologii i pielęgniarstwa w zagrożeniu życia, położnictwa, ginekologii i pielęgniarstwa położniczo-ginekologicznego, psychiatrii i pielęgniarstwa psychiatrycznego, opieki paliatywnej oraz radiologii.

W toku kształcenia studenci dużą część zajęć odbywają poza uczelnią. Zajęcia praktyczne i praktyki odbywają się w oddziałach o różnych specjalnościach, od pediatrii, poprzez oddziały internistyczne, chirurgiczne, ginekologiczno-położnicze oraz intensywnej terapii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. J. Śniadeckiego, DPS, oddziałach psychiatrycznych SPP ZOZ w Choroszczy i Hospicjum w Białymstoku.

Jednocześnie studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania na polu naukowym i społecznym w Studenckim Kole Naukowym. Jest ono współorganizatorem konferencji, które odbywają się co roku na uczelni.

Studia II stopnia

Od roku akademickiego 2014/2015 Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku oferuje absolwentom kierunku pielęgniarstwa kontynuację nauki na studiach II stopnia, które odbywają się w trybie niestacjonarnym. Studenci rozszerzają swoją wiedzę dotyczącą nauk z zakresu opieki specjalistycznej, badań naukowych, nowoczesnych technik diagnostycznych, pielęgniarstwa europejskiego, dydaktyki medycznej, podstaw psychoterapii, alergologii, neonatologii, gastroenterologii, immunologii klinicznej z transplantologią. Program obejmuje również takie zagadnienia, jak śmierć i umieranie w różnych kulturach, pielęgniarstwo operacyjne czy organizację pracy na stanowisku kierowniczym. Po ukończeniu kształcenia studenci uzyskują tytuł magistra pielęgniarstwa.

Losy absolwentów pielęgniarstwa

Obecnie zawód pielęgniarki zapewnia rozwój, karierę oraz na osiągnięcia naukowe, a przede wszystkim gwarancję zatrudnienia na wymagającym rynku pracy oraz satysfakcję z wykonywanej profesji.

Absolwenci przygotowani są do sprawowania profesjonalnej opieki pielęgniarskiej, obejmującej świadczenia zapobiegawcze, diagnostyczne, lecznicze i rehabilitacyjne, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i etyką zawodu.

Absolwenci Wyższej Szkoły Medycznej w Białymstoku znajdują zatrudnienie zarówno w placówkach lecznictwa zamkniętego, jak też w lecznictwie otwartym województwa podlaskiego. Cieszą się u swych pracodawców dobrą opinią jako świetnie wyszkolona kadra, profesjonaliści w swoim zawodzie.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


1662 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39