Piękne i mało znane utwory zabrzmią przy Podleśnej

2020.01.16 10:42
Na koncert "Z oddali" zaprasza w piątkowy (17.12) wieczór Opera i Filharmonia Podlaska.
Piękne i mało znane utwory zabrzmią przy Podleśnej
Fot: OiFP-ECS

"Lontano" w języku włoskim znaczy "z oddali" i stąd wzięła się nazwa zespołu, który przybliża nam muzykę mało znaną i rzadko grywaną, spoza głównego nurtu.

Trio fortepianowe Lontano powstało w 2009 r. Pomysłodawcami założenia zespołu byli muzycy pochodzący z południa Polski, ale rodzinnie i zawodowo związani z Białymstokiem: Anna Kamińska (fortepian), Paweł Polak (skrzypce) oraz Grzegorz Vytlacil (wiolonczela). Są absolwentami polskich uczelni, gdzie kształcili się pod kierunkiem wybitnych pedagogów: prof. J. Skramlika, prof. W. Raczkiewicza, prof. A. Zielińskiego. Muzycy doskonalili swoje umiejętności na studiach podyplomowych, kursach muzycznych i stypendiach naukowych u takich artystów, jak: R. Baldini, M. Keser, A. Grudzień, R. Szreder, B. Bryła, Ch. Wyneken, S. Yaroshevich, M. Catania.

Członkowie tria, poza wspólną grą, prowadzą też ożywioną działalność artystyczną i pedagogiczną. Koncertują jako soliści i kameraliści wraz z innymi zespołami w kraju i za granicą, m.in. w Kijowie na Chamber Music Session, współpracując z takimi artystami jak K. Kenner czy P. Silverthorne, występując podczas cyklu koncertów kameralnych w Białymstoku i Bielsku-Białej z L. Stawarz, na Festiwalu Forum Musicum we Wrocławiu oraz Rzeszowie czy w ramach cyklu "Muzyka w Starym Kościele" w Białymstoku.

Trio fortepianowe Lontano posiada w repertuarze utwory kompozytorów różnych epok i krajów, jednak szczególnym zainteresowaniem darzą literaturę polskich kompozytorów muzyki kameralnej - L. Różyckiego, G. Fitelberga, F. Chopina. W 2017 r. zespół wydał pierwszy album, zawierający nagrania Rapsodii d-moll op. 33 L. Różyckiego oraz Tria fortepianowego f-moll op. 10 G. Fitelberga.

Podczas piątkowego wieczoru wykonają utwory, które rzadko możemy usłyszeć na salach koncertowych. Wszyscy znają wielkie symfonie Mahlera, a przecież tworzył on równie piękne utwory kameralne, jak choćby Kwartet fortepianowy a-moll, napisany przez kompozytora w wieku 17 lat.

Twórczość Władysława Żeleńskiego, ojca Tadeusza Boya-Żeleńskiego, została w dużym stopniu zapomniana. Większość wydań jego dzieł jest dziś trudno dostępna, wiele utworów zaginęło, współczesne wznowienia tych zachowanych są rzadkością, a przecież był jednym z głównych przedstawicieli polskiego neoromantyzmu w muzyce, najwybitniejszym po Moniuszce twórcą oper i pieśni. Jego Kwartet fortepianowy c-moll wyróżnia znakomicie poprowadzona narracja i urzekające pomysły melodyczne, jak choćby powolna Romanza. Kwartet fortepianowy e-moll Fibicha, jednego z członków czeskiej szkoły narodowej, który tworzył głównie opery i melodramaty, urzekła podlaskich kameralistów niezwykłą melodyjnością. Prawdopodobnie będzie to prawykonanie utworu na podlaskiej scenie.

Triu towarzyszyć będzie altowiolista Adrian Stanciu, zdobywca wielu nagród jako solista i altowiolista kwartetu smyczkowego; do najważniejszych należą: Międzynarodowy Konkurs "George Georgescu" (Rumunia) 2003 - I miejsce oraz 2004 - I miejsce, Nagroda Albana Berga, Nagroda Kreneka oraz Nagroda Artis w konkursie "isa-Wettbewerb" w Reichenau (Austria), "Grand Prix" Festiwalu "Aix-en-Provence" 2012 (Francja), I miejsce w Konkursie "Windisch" 2014 w Wiedniu (Austria), II miejsce i Nagroda Publiczności "Peter Druce" oraz Nagroda "Musica Viva Australia" w międzynarodowym konkursie "Melbourne International Chamber Music Competition" 2015 (Australia).

Początek koncertu o godz. 19.00. Portal BiałystokOnline patronuje wydarzeniu.

Zobacz też: Koncert symfoniczny "Z oddali" w OiFP

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1434 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39