O swoich doświadczeniach związanych z opieką na dziećmi z FAS oraz o tym, jak poważnym problemem zarówno dla dziecka, jak i kobiety w stanie błogosławionym jest spożywanie alkoholu opowiedzą specjalni goście: lek. med. Krzysztof Liszcz oraz Krystyna Szerszeń.
Alkoholowy zespół płodowy (FAS) jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Powoduje umysłowe i fizyczne zaburzenia, które mogą wyrażać się jako: opóźnienie umysłowe, dysfunkcję mózgu, anomalie rozwojowe, zaburzenia uczenia się i zaburzenia psychologiczne. Na świat przychodzi więcej dzieci z FAS niż z zespołem Downa. Większość przypadków pozostaje nie zdiagnozowana lub zdiagnozowana niewłaściwie.
Chociaż alkoholowy zespół płodowy nie rozwija się w każdym wypadku spożywania alkoholu podczas ciąży, nie ustalono dawki, która byłaby bezpieczna. Instytucje zdrowia publicznego w wielu krajach wydały zalecenia utrzymywania całkowitej abstynencji podczas ciąży w celu usunięcia możliwości rozwoju FAS u płodu. Ocenia się, że FAS występuje z częstością 1-6 przypadków na 2000 żywych urodzeń.
Organizatorami spotkania jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Białostockiej. Początek godz. 17. Wstęp wolny.