Wiosną 2013 roku Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany, które miały polegać na tym, że lekarze na dokumentach fiskalnych szczegółowo rozpisywaliby wykonane przez siebie usługi medyczne. Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) uznało, że jest to sprzeczne z ustawą o zawodzie lekarza i zawnioskowało o doprecyzowanie wytycznych.
- Uproszczony paragon fiskalny to bardzo dobra decyzja. Stanowisko ministra dotyczy zarówno towarów, jak i usług - w tym usług medycznych - komentuje doktor Bożena Janicka, Prezes PPOZ.
Dotąd na wydawanych pacjentom paragonach wypisywane były na przykład: "usługa medyczna", czy "porada lekarska". To administracji podatkowej wystarczało.
- Pacjenci często domagają się, by na paragonie wpisać dane, które ich identyfikują. Rachunki/paragony te przedkładają w rozmaitych instytucjach, aby uzyskać zwrot kosztów bądź dofinansowania, np. z funduszu socjalnego.
Oznacza to, że o chorobach pacjenta dowiedzą się zarówno urzędnicy skarbowi, jak też np. pracodawca. Wszystkie usługi medyczne podlegają takiemu samemu opodatkowaniu. Wprowadzona zmiana wejdzie w życie 1 października.
lukasz.w@bialystokonline.pl