Już od wczesnych godzin popołudniowych pod gmachem Opery i Filharmonii Podlaskiej formował się barwny korowód złożony z około 2,5 tysiąca osób. O godz. 17.00, otwierany przez orkiestrę dętą z Łomży, ul. Lipową wyruszył pod białostocki ratusz. Na początku, w pięknym zaprzęgu konnym, jechał król Zygmunt Stary (w jego rolę wcielił się aktor BTL Ryszard Doliński), wokół niego szły dwórki, a za nim - husaria. Potem kroczyli przedstawiciele władz województwa, a następnie reprezentanci podlaskich powiatów i gmin.
Korowód rozpoczęły gminy z okolic Łomży, potem szli przedstawiciele Suwalszczyzny, a na koniec gminy położone najbliżej Białegostoku. W paradzie wzięli udział władze powiatów i gmin, ale główną atrakcją było to, czym każdy z samorządów mógł się pochwalić. W sumie było to około 140 podmiotów.
W paradzie wzięło udział mnóstwo zespołów folklorystycznych. Niewątpliwą atrakcją były grupy rekonstrukcyjne z różnych epok. Rajgród szedł z szeleszczącym jeziorem niesionym przez wodne nimfy, Grajewo było mleczną krainą sympatycznych krów, pochód moniecki otwierał łoś, Hajnówki żubr, a Suwałk... niedźwiedź polarny. W paradę włączyły się dzieci, młodzieżowe zespoły hip-hopowe i seniorzy przygrywający na akordeonach. Jechały historyczne pojazdy konne i wojskowe, szli aktorzy, uczniowie klas mundurowych czy sportowych. Było wesoło i barwnie. Pogoda dopisała.
Parada trwała kilka godzin. Poszczególne grupy witano na skrzyżowaniu Lipowej z Częstochowską. Na Rynku Kościuszki mieszały się z tłumem białostoczan oglądającym korowód.
Na scenie pod ratuszem odbyła się inscenizacja utworzenia województwa podlaskiego i powołania na urząd wojewody Iwana Sapiehy. Potem występowały zespoły taneczne i śpiewacze prezentujące Podlasie, ale także kulturę naszych mniejszości: białoruską czy ukraińską.
Głównej części imprezy, oprócz parlamentarzystów i samorządowców, przyglądał się prezydent RP Bronisław Komorowski. Prezydent mówił ze sceny o dobrych 500 latach naszego regionu, życząc, by kolejne 500 były dla Podlaskiego jeszcze lepsze.
Parada odbyła się w ramach obchodów 500-lecia województwa podlaskiego - w 1513 r. król Zygmunt Stary powołał na pierwszego podlaskiego wojewodę Iwana Sapiehę.
ewelina.s@bialystokonline.pl