Pałac Branickich ma szansę zostać "Zabytkiem Zadbanym"

2019.03.06 10:16
Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz zarekomendowała Pałac Branickich do prestiżowego konkurs "Zabytek Zadbany".
Pałac Branickich ma szansę zostać "Zabytkiem Zadbanym"
Fot: MN

Wzorcowo odbudowany

Konkurs "Zabytek zadbany" ma na celu promocję opieki nad wiekowymi budynkami i upowszechnienie najlepszych wzorów właściwego zagospodarowania i utrzymania takich obiektów. Co roku jest on organizowany wspólnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Zgłoszenia można było przesyłać do połowy lutego. Mogli to zrobić ich właściciele, posiadacze i zarządcy, a także Wojewódzcy Konserwatorzy Zabytków lub konserwatorzy samorządowi oraz kierownicy delegatur Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków.

Prof. Małgorzata Dajnowicz – Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków – zdecydowała się zarekomendować do tego konkursu Pałac Branickich w Białymstoku. Powołała się przy tym na fakt, że Pałac Branickich wpisuje się w Rekomendację Warszawską w Sprawie Odbudowy i Rekonstrukcji Dziedzictwa Kulturowego. Rekomendacja ta dotyczy zniszczeń dziedzictwa kulturowego na skutek konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych, wskazując na potrzebę świadomej odbudowy tego dziedzictwa kulturowego, a Pałac Branickich został właśnie odbudowany po takich zniszczeniach.

Ogłoszenie listy nominowanych nastąpi do 31 marca br. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu, wraz z wręczeniem nagród, zaplanowano podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków czyli 18 kwietnia.

Do tej pory jeden

W konkursie "Zabytek Zadbany" są następujące kategorie: 
- Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu,
- Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe),
- Adaptacja obiektów zabytkowych,
- Architektura i budownictwo drewniane, 
- Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne),
- Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem.

W pierwszych pięciu kategoriach konkursowych oceniane są prace ukończone w okresie pięciu lat poprzedzających rok złożenia wniosku. W kategorii specjalnej właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem ocenie podlegają długotrwałe (co najmniej dziesięcioletnie) działania, w których szczególną uwagę zwraca systematyczność i stałe zaangażowanie w opiece nad zabytkiem.

Jury konkursu w każdej z kategorii nominuje cztery obiekty (lub mniej), spośród których jeden uzyskuje tytuł laureata, trzy pozostałe – wyróżnienia. W kategorii specjalnej właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem wskazany zostanie jeden lub dwa (ex aequo) obiekty otrzymujące tytuł laureata.

W 2016 r. wśród zabytków wyróżnionych przez jury znalazł się Dom Ludowy w Supraślu, który został laureatem w kategorii "Architektura i konstrukcje drewniane". To jak do tej pory jedyna nagroda dla podlaskich zabytków w tym konkursie zapoczątkowanym w 2011 r.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1611 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39