Platforma Pakomatic
Każdy, kto korzysta z usług pocztowych, przynajmniej raz musiał szukać punktu odbioru lub jechać do oddalonej lokalizacji po zamówioną paczkę. Innowacyjny produkt (platforma Pakomatic), który umożliwi doręczenie przesyłki w przypadku nieobecności adresata w domu, opracowali bracia Łukasz i Wojciech Łapińscy. Pomysł spodobał się i został zakwalifikowany do inkubacji w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym w ramach Platformy startowej dla nowych pomysłów "Hub of Talents".
Firma założona przez braci zamierza rozwiązać problem ostatniej mili, dotyczący trudności w synchronizacji adresata przesyłki z kurierem. Doręczyciel najczęściej przyjeżdża wtedy, kiedy nikogo nie ma w domu. Jest to dotkliwe zarówno dla odbiorców końcowych, np. klientów sklepów internetowych, jak i firm spedycyjnych (zwanych kurierami). Stworzenie sieci estetycznych i inteligentnych skrytek paczkowych, dostępnych dla każdego kuriera, rozwiązałoby problem z przekazaniem paczki. Pomysłodawcy uważają, że udostępnienie sieci wielu różnym firmom kurierskim zlikwiduje problem opłacalności infrastruktury i pozwoli zapewnić większe nasycenie przesyłkami.
Dla skrytek będzie testowanych wiele lokalizacji, takich jak centra handlowe, wybrane miejsca w mieście, jak i osiedla mieszkaniowe.
Autorzy projektu
Jeden z autorów pomysłu - Łukasz Łapiński - od czasu studiów aktywnie uczestniczył w wydarzeniach startupowych. Ukończył systemy informatyczne na Politechnice Warszawskiej na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych. Pracował w branży internetowej od początku swojej kariery, m.in. u jednego z największych w Polsce dostawców sprzętu IT, internetowym sklepie spożywczym a.pl oraz uczestniczył w budowaniu systemu informatycznego w dziale logistycznym Amazon.com.
Natomiast Wojciech Łapiński jest absolwentem Elektroniki i Telekomunikacji na Politechnice Białostockiej oraz Zarządzania Projektami w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Od kliku lat realizuje kompleksowo projekty na rzecz operatora telekomunikacyjnego firmy Play jako IT Project Manager.
Skrytki paczkowe są powszechnie dostępne i popularne np. w Stanach Zjednoczonych. Jest duża szansa na to, że już niedługo nowatorski produkt pojawi się także na polskim rynku i to w wykonaniu firmy z Podlasia.
dorota.marianska@bialystokonline.pl