Tradycje tworzenia ozdób wielkanocnych powoli odchodzą do lamusa. Dziś raczej idziemy do sklepu i kupujemy gotowe produkty. Jednak wykonywanie własnoręcznie pisanek, palm, pająków, ozdób z bibuły jest twórcze i tak cenne. Podkreśla to z jednej strony religijność, z drugiej dbałość o rodzinne zwyczaje, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Każda taka ozdoba ma swoje głębokie znaczenie.
Wianki na drzwi ocieplają wizerunek domu. Zwyczaj ten wywodzi się ze Skandynawii i oznacza zaproszenie do wejścia. W zależności od stylu, potrzeb i preferencji współczesne wianki wykonuje się z różnych materiałów. Podczas warsztatów zostaną wykorzystane zielone gałązki i kwiaty w połączeniu z elementami symboliki wielkanocnej: jajkami, ptaszkami itp.
Pisanki symbolizują nowe życie, odrodzenie i zmartwychwstanie. Podczas zajęć uczestnicy techniką batikową wykonają wielobarwne pisanki, bazując na tradycyjnych wzorach, na wydmuszce, szpilką, woskiem pszczelim, z użyciem barwników chemicznych.
Baranek w tradycji Nowego Testamentu był symbolem zwycięskiego Chrystusa. Często obok niego stała chorągiew wielkanocna – w kolorze białym, złotym i czerwonym, pojawiał się też napis "Alleluja". Wykonana przez uczestników figurka baranka, postawiona na stole wśród zieleni, będzie o tym przypominać.
Warsztaty z tworzenia ozdób wielkanocnych są organizowane przez Podlaski Instytut Kultury. Odbędą się one we wtorek (16.03).
Zgłoszenia i więcej informacji
24@bialystokonline.pl