Sobota jest dniem, w którym większość z nas chciałaby mieć możliwość odpoczęcia po ciężkim tygodniu pracy. Oczywiście, w dzisiejszych czasach często nie egzystuje się w systemie 5 dni pracy, 2 dni wolnego, ale dość mocno zakorzeniło się przeświadczenie, parafrazując piosenkę, że "sobota będzie dla nas". Przy współczesnym tempie życia niestety bywa to też jedyny dzień, w którym mamy czas, żeby załatwić coś nadprogramowo. Tylko że np. urzędy są wtedy przeważnie zamknięte, a często w godzinach ich pracy w tygodniu my jesteśmy niedostępni.
Dlatego też Urząd Miejski w Białymstoku wyszedł z inicjatywami otwartych sobót, które zainicjowano w 2014 roku. Pierwsza z nich odbyła się wówczas dokładnie 14 czerwca. Od tamtej pory, regularnie, zazwyczaj w trzecią sobotę miesiąca część z departamentów magistratu jest otwarta dla białostoczan. Działają wówczas Departament Obsługi Mieszkańców i Urząd Stanu Cywilnego, które mieszczą się przy ul. Branickiego 3/5.
Okazało się to jak najbardziej trafioną inicjatywą, ponieważ otwarte soboty cieszą się niesłabnącą popularnością i nawet tego dnia urzędy są często oblegane, a trzeba wspomnieć, że działają one wówczas w godzinach 8.00-12.00. Dostępna jest także miejska infolinia. W związku z tym prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski postanowił, że również w 2019 roku praktyka otwartych sobót będzie kontynuowana.
- W przyszłym roku, oprócz standardowego czasu pracy, urzędnicy będą do dyspozycji mieszkańców również w wyznaczone soboty. Zapraszam białostoczan do skorzystania z tej propozycji i załatwiania spraw w wybrane weekendy – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Otwarte soboty zaplanowane są w terminie:
26 stycznia, 23 lutego, 30 marca, 27 kwietnia, 18 maja, 29 czerwca, 27 lipca, 24 sierpnia, 28 września, 26 października, 30 listopada oraz 14 grudnia.
Trzeba jednak pamiętać, że choćby w sierpniu tego roku dołożono drugą otwartą sobotę w miesiącu, aby zapewnić jeszcze więcej możliwości do skorzystania z pomocy urzędników.
Przy każdej takiej okazji w urzędzie pojawia się co najmniej kilkaset osób. Najczęściej białostoczanie przyjeżdżają wówczas do Referatu Rejestracji Pojazdów oraz Referatu Dowodów Osobistych i Spraw Wojskowych. W tym pierwszym załatwiają sprawy związane m.in. z rejestracją pojazdu, wymianą dokumentów (dowodu rejestracyjnego, tablic rejestracyjnych, karty pojazdu) i wydaniem wtórników. W drugim przede wszystkim składają wnioski o wydanie dowodu osobistego i odbierają gotowy dokument.
W USC najczęściej białostoczanie załatwiali sprawy związane ze sporządzaniem aktów zgonu oraz odwiedzali archiwum aktów cywilnych.
Szczególnie w przypadku rejestracji samochodów i spraw z tym związanych taki dodatkowy dzień może mieć ogromne znaczenie, ponieważ często, żeby załatwić wszystkie formalności w tej kwestii, potrzeba całego dnia, więc nie wystarczy wpaść do urzędu podczas przerwy w pracy. Potrzebny jest wolny dzień. Zamiast więc brać urlop, ludzie wolą przyjechać do urzędu w sobotę.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl