Konkurs był dedykowany do dwóch grup: uczniów i absolwentów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów i absolwentów szkół wyższych.
- Głównym celem przedsięwzięcia było kreowanie postaw przedsiębiorczości wśród młodych mieszkańców Podlasia. O tym, że cel został osiągnięty, świadczy liczba przesłanych biznesplanów - mówi prof. Joanna Ejdys, Prodziekan Wydziału Zarządzania Politechniki Białostockiej i przewodnicząca jury.
A biznesplanów w tegorocznej edycji została przesłana rekordowa liczba - 132.
- Co najważniejsze, konkurs, którego początki były "skromne", nabiera większych rozmiarów. Liczba zgłoszeń w tym roku przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Konkurs wpisuje się w to, co od kilku lat Politechnika robi, tzn. pomaga młodym ludziom się rozwijać - komentuje prof. Lech Dzienis, rektor PB.
Biznesplany młodych przedsiębiorców w tym roku dotyczyły różnych branż, ale wszystkie można nazwać oryginalnymi i innowacyjnymi. W finałowej dziesiątce wytypowanej przez jury, w której zasiedli m.in. przedstawiciele białostockich uczelni oraz wiodących firm z regionu, znalazły się np. pomysły na otwarcie sklepu internetowego z ludową odzieżą, stworzenie ładowarki rowerowej, zarządzanie wynajmem czy turystykę kajakową.
Zwycięzcami zostali...
Główną nagrodę w tegorocznej edycji konkursu "Mój pomysł, mój biznes" - czyli aż 50 tys. zł ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego - otrzymali studenci Wydziału Informatyki PB: Marek Kopczyński, Marek Antoniuk i Łukasz Balukin. Stworzyli oni projekt "Phobos", którym wygrali krajowy finał prestiżowego konkursu Imagine Cup. Jest to system, który wykorzystując najnowsze technologie wirtualnej rzeczywistości i sensor ruchu Microsoft Kinect, wspomaga pracę psychoterapeutów w procesie leczenia fobii u pacjentów.
- Największym problemem w leczeniu różnego rodzaju fobii jest stworzenie odpowiedniego środowiska leczenia, czyli np. pająka podczas leczenia arachnofobii. Idea systemu opiera się na wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości i umieszczeniu w niej pacjenta. Pacjent ma nałożone specjalne okulary, które zapewniają tak sugestywne wrażenia, że osoba ta czuje się, jakby znajdowała się w wytworzonym przez nas świecie - tłumaczy Maciej Kopczyński.
Jak podkreślają zwycięzcy, postarają się wygrane pieniądze pomnożyć w jak najkrótszym czasie.
Twórcom projektu "Phobos" zostały przyznane także 2 nagrody specjalne: od rektora PB oraz firmy AC.
Konkurs "Mój pomysł, mój biznes" odbył się już po raz 4. W sumie we wszystkich edycjach wzięło udział 400 biznesowych pomysłów, które - jak zaznacza dr Iwona Piekunko-Mantiuk - w dużej mierze zostały zrealizowane.
- Popularyzowanie przedsiębiorczości jest bardzo istotne. Dzięki niej decydujemy się na zakładanie firm, a dzięki firmom - tworzymy dochody - dodaje Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.
malgorzata.c@bialystokonline.pl