Problemy ze stopami zmorą biegaczy
Biegacze często uskarżają się na stopy. Krwiaki, pęcherze, otarcia, pęknięcia, odciski, modzele, deformacje i wrastanie paznokci - to dolegliwości, które potrafią zdyskwalifikować zawodnika jeszcze zanim stanie na starcie. A uporać się z tymi często bolesnymi problemami pomaga podolog. Warto zadbać o stopy, żeby nie skończyć przedwcześnie biegowego sezonu z powodu np. dokuczliwego odcisku.
- Chodzi się do podologa po to, żeby potem nie wylądować u chirurga – żartobliwie podsumowuje swoją rolę Kamila Wilanowska, podolog i fizjoterapeuta z Instytutu Podologii Suela w Białymstoku. – Każdy biegacz powinien przynajmniej raz z sezonie sprawdzić, w jakim stanie są jego stopy. Profilaktyka potrzebna jest właśnie po to, żeby w porę dostrzec niepokojące symptomy i zaradzić im, zanim rozwiną się w poważną chorobę. W naszym Instytucie konsultacje są bezpłatne - dodaje.
Dokuczliwa "stopa atlety"
"Stopę atlety" charakteryzują zaczerwienienia między palcami, świąd, nieprzyjemny zapach. Podczas wysiłku pojawia się nadpotliwość, a bariera naskórkowa stopy ulega osłabieniu. Jeśli przegapi się moment, w którym można skutecznie zareagować, zakażenie zazwyczaj przechodzi w bardzo uciążliwą, nawracająca, leczoną miesiącami dolegliwość.
- Gdy jednak dojdzie do zaniedbania, musimy się liczyć z tym, że zacznie boleć. Nawet nieusunięty w porę odcisk, powoduje ucisk na którąś z kości śródstopia. Automatycznie wtedy inaczej ustawiamy stopę, a to zaburza biomechanikę chodu, inaczej zaczyna pracować staw kolanowy, biodrowy, a z czasem wpływa to negatywnie na cały kręgosłup – opisuje konsekwencje Kamila Wilanowska.
Sportowcy powinni zwracać szczególną uwagę na higienę stóp. Jedną z ważniejszych kwestii jest ich osuszanie po kąpieli. Wycierać je należy bardzo dokładnie, pamiętając o przestrzeniach między palcami, bo tam najczęściej zaczyna się problem. A po treningu warto zastosować preparat dezynfekujący.
– Podolog od razu zauważy, czy w grę wchodzą też jakieś sprawy ortopedyczne i w razie potrzeby kieruje na badanie dynamiczne. Nawet odciski świadczą o tym, że dzieje się coś złego. Na podstawie dobrej diagnozy można dobrać odpowiednią wkładkę do butów, co sprawi, że dolegliwości nie będą nawracały - dodaje fizjoterapeutka.
24@bialystokonline.pl