Białostoczanie mogą jeszcze zgłaszać przez internet (na adres konsultacje@um.bialystok.pl) propozycje nowych nazw ulic. Należy jednak wziąć pod uwagę, że powinny być one dopasowane do nazw znajdujących się w okolicy.
Dokonanie zmian nazw ulic nakazuje Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego poprzez nazwy ulic, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. W Białymstoku Instytut Pamięci Narodowej zasugerował zmianę 11 nazw: Aleksandra Gorbatowa, Armii Ludowej, Eweliny Sawickiej, Generała Zygmunta Berlinga, Juliana Leńskiego, Janka Krasickiego, Zygmunta Kościńskiego, Wincentego Rzymowskiego, Włodzimierza Komarowa, Romana Pazińskiego oraz Wojsk Ochrony Pogranicza.
Prezydent Tadeusz Truskolaski przedstawi Radzie Miasta konkretne propozycje nowych nazw biorąc pod uwagę nadesłane e-maile, a także po konsultacjach z mieszkańcami, które odbędą się od 2 do 16 listopada. Miasto przygotuje specjalne ankiety, w których zostaną opisane sylwetki proponowanych patronów. Ankiety z opiniami będzie można składać w urzędzie miejskim, w pobliskich szkołach, a także w spółdzielniach mieszkaniowych obejmujących ulice, których dotyczyć będą konsultacje.
W Departamencie Geodezji Urzędu Miejskiego istnieje bank nazw – wykaz propozycji zgłoszonych przez mieszkańców. Są w nim nazwiska np. ks. Jana Twardowskiego, Zbigniewa Religi, Justyny Moniuszko, Jakuba Szapiro czy Powstańców Warszawy. Spośród nazwisk zawartych w tym wykazie zostaną wybrane propozycje przedstawione w ankietach.
Nowa ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców zmian dokumentów. Zgodnie z prawem, dokumentów będzie można używać tak długo, aż stracą ważność.
Zmiany muszą być dokonane przez jednostki samorządu terytorialnego w ciągu 12 miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie. W Białymstoku od 1989 r. zdekomunizowano już 27 nazw ulic, m.in. Dzierżyńskiego, Gagarina, Gomułki, Lenina i 27 Lipca.
ewelina.s@bialystokonline.pl