Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku czeka na ozdrowieńców.
Chodzi o osoby które:
- przechorowały COVID-19 bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami lub wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, czyli minęło co najmniej:
*14 dni od zakończenia objawów,
*14 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy,
- są w wieku 18-65 lat.
Osoby, które chcą się podzielić osoczem, proszone są o kontakt telefoniczny (857456301, 857456311, 663884663).
- Przy pierwszej wizycie w naszym RCKiK pobieramy krew pełną. Z tejże donacji uzyskujemy jednostkę osocza, którą następnie badamy pod kątem miana przeciwciał. W przypadku stwierdzenia wysokiego miana, dawca jest kwalifikowany do programu oddawania osocza jako ozdrowieniec - mówi Bartosz Szutkiewicz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. - Do programu na chwilę obecną nie kwalifikują się ozdrowieńcy zaszczepieni jakąkolwiek szczepionką przeciwko COVID-19. Na chwilę obecną żaden z regulatorów nie dopuścił takiego składnika do użytku klinicznego. Czekamy nadal na decyzje, a pracujemy z tym, co mamy zbadane i zatwierdzone - dodaje.
Donacja trwa zazwyczaj od 30 do 40 minut. W zależności od decyzji lekarza pobrana może być objętość od 250 do 750 ml. Oddane osocze trafia na szpitalne oddziały i ratuje życie osób, które mierzą się z COVID-19.
dorota.marianska@bialystokonline.pl