Osoby niepełnosprawne nie muszą wychodzić z domu, żeby nadać lub odebrać m.in. list

2017.10.12 13:04
Nadawanie i odbieranie listów lub pieniędzy za pośrednictwem Poczty Polskiej nie jest już problemem dla osób niepełnosprawnych. Spółka stara się być przyjazna pod tym względem i wdrożyła konkretne rozwiązania.
Osoby niepełnosprawne nie muszą wychodzić z domu, żeby nadać lub odebrać m.in.  list
Fot: Dorota Mariańska

Poczta Polska wychodzi naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych i proponuje szereg usług, które stanowią pomoc w codziennym funkcjonowaniu. Osoby z dysfunkcjami mogą np. wysyłać korespondencję bez wychodzenia z domu. Umożliwiają to takie opcje jak neoznaczek, neolist i neokartka.

Ponadto osoby z uszkodzeniem narządu ruchu korzystające z wózka inwalidzkiego oraz niewidome lub ociemniałe mają możliwość telefonicznego zgłoszenia zapotrzebowania na realizację usług pocztowych. W takim przypadku po przesyłki lub pieniądze określone w przekazach pocztowych nie trzeba już zgłaszać się osobiście do placówki. To listonosz dostarczy wszystko bezpośrednio do miejsca zamieszkania.

- Doręczanie przesyłek - w tym rejestrowanych - a także kwot pieniężnych określonych w przekazach oraz przyjmowanie od osoby niepełnosprawnej w miejscu jej zamieszkania prawidłowo opłaconej przesyłki nie będącej przesyłką rejestrowaną, odbywa się na wniosek osoby niepełnosprawnej, bez pobierania dodatkowych opłat – wyjaśnia Biuro Prasowe Poczty Polskiej.

Warto też wiedzieć, że pod względem architektonicznym białostockie placówki należące do spółki są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Dbamy o to, by w urzędach znajdowały się obniżone skrzynki i okienka, podjazdy czy dzwonki do przywoływania obsługi. To rozwiązania, które ułatwiają korzystanie z naszych usług osobom poruszającym się na wózkach – podkreśla Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej.

Poza tym firma umożliwia bezpłatną wysyłkę korespondencji lub druków wykonanych pismem wypukłym albo zapisanych na innym nośniku, który pozwala na odczytanie treści przez osoby niewidzące i niedowidzące.

Przesyłki tego typu w obrocie krajowym są przyjmowane jako listy (do 2 kg) lub paczki (do 7 kg), w wariancie ekonomicznym (nierejestrowanym lub poleconym, a także z opcją zadeklarowania wartości).

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl
735 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39