Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2024-06-30
Organizatorzy zapraszają na oprowadzenie kuratorskie "MARC CHAGALL – między Wschodem a Zachodem".
Marc Chagall, malarz i grafik żydowskiego pochodzenia, to jeden z najważniejszych przedstawicieli awangardy XX wieku. Urodził się 7 lipca 1887 r. na Peskowatce, ubogim przedmieściu Witebska, jako najstarszy z dziewięciorga dzieci pobożnej, żydowskiej rodziny. Korzenie Marca Chagalla miały olbrzymi wpływ na ukształtowanie się drogi twórczej. Przyszły malarz zachował w wyobraźni małomiasteczkowe widoki, które będą nieustannie powracać na jego płótnach, ilustracjach czy witrażach. W przypadku Chagalla trudno mówić o jednym konkretnym stylu malarskim. Jak twierdził sam artysta: „Nie wierzę, żeby teorie naukowe były dobre dla sztuki. Impresjonizm czy kubizm są mi zupełnie obce. Sztuka to przede wszystkim stan duszy”.
W dziełach Marca Chagalla fantazja łączy się z realizmem, żydowski folklor z paryską awangardą, a Wschód z Zachodem. Jednak niewątpliwie, na większości odbiorców największe wrażenie robią żywe, wspaniale dobrane kolory.
Na wystawie w białostockim ratuszu prezentujemy litografie artysty, które wydane zostały w Paryżu. Najwięcej jest ilustracji z lat 1960-1963 wydanych przez AndréSaureta, które pokazują rodzinne strony artysty, poruszają tematykę religijną, a także przedstawiają sceny z życia cyrkowców. Litografie, które ukazały się dzięki współpracy z wydawnictwem Tériade w 1952 r. zawierają w sobie elementy paryskiej architektury, widok na Katedrę Notre Dame, Plac de La Concorde czy wieżę Eiffla. Najstarszą eksponowaną na wystawie grafiką jest „Wiosna” z 1938 r.
Kuratorki: Iwona Murawska, Anna Topolewicz
Czas ekspozycji: 21 czerwca-31 sierpnia 2024 r.
Wystawa zorganizowana we współpracy z Epicentrum Art Gallery
Patronat: Fundacja Rodziny Czarneckich
30 czerwca o godz. 11:00, 14:00,
Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10
Prowadzanie: Iwona Murawska
Bilety w cenie wejścia do muzeum
Informacje i zapisy: 516 141 960