Wystawa "Centralna, Środkowo-Wschodnia"
Fotografia środkowoeuropejska nie doczekała się jak do tej pory osobnego, monograficznego opracowania. Choć twórcy z Węgier, Polski, Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy uznawani są "na Zachodzie" za osobny, ciekawy fenomen, to właściwie nie wiemy nic o specyfice ich działalności i charakterze artystycznej pracy. Wystawa "Centralna, Środkowo-Wschodnia" przedstawia tych artystów.
Oprowadzania z audiodeskrypcją po wystawie odbędą się: 15 listopada o godz. 17.00 - oprowadzania po wystawie z elementami audiodeskrypcji (widzącym zasłaniane są oczy i zwiedzają oni część wystawy bez patrzenia) i 16 listopada o godz. 15.30.
Wystawa "Kino-oko. Wokół Wiertowa i konstruktywizmu"
- Dziga Wiertow, urodzony w Białymstoku w 1896 r., jest uznawany za jednego z najważniejszych przedstawicieli kina konstruktywistycznej awangardy filmowej. Był tym, kto wyzwolił kinematografię spod władzy tradycyjnego teatru i literatury, poszukując nowego, międzynarodowego i absolutnego języka kina. Stworzył niezwykle rewolucyjny eksperyment "kina-oka", rejestrującego prawdę o świecie za pomocą kamery. W przekonaniu Wiertowa to właśnie kamera "widzi lepiej" niż człowiek, bowiem usuwa wszystkie deformacje i złudzenia, którym podlega ludzkie oko - pisze Przemysław Strożek, kurator wystawy "Kino-oko. Wokół Wiertowa i konstruktywizmu".
Rok Awangardy w Polsce daje znakomitą okazją do nowego spojrzenia na dziedzictwo Wiertowa i rosyjskiego konstruktywizmu. Wystawa ma na celu ukazanie, w jaki sposób idee urodzonego w Białymstoku Wiertowa materializują się w praktykach współczesnych polskich artystów.
Oprowadzania z audiodeskrypcją po wystawie odbędą się: 22 listopada o godz. 14.00, 23 listopada o godz. 12.00 - oprowadzania po wystawie z elementami audiodeskrypcji (widzącym zasłaniane są oczy i zwiedzają oni część wystawy bez patrzenia) i 24 listopada o godz. 12.30.
Na wszystkie oprowadzania wstęp jest wolny.
Audiodeskrypcja - szansa na kontakt ze sztuką
Audiodeskrypcja jest metodą, która umożliwia osobom niewidomym lub słabowidzącym zapoznanie się z dorobkiem sztuki filmowej, teatralnej czy plastycznej. W przypadku filmu lub teatru uzupełnieniem opisu są dialogi, muzyka i inne dźwięki przynależne ruchomemu obrazowi. Natomiast malarstwo, rzeźba czy architektura mogą najczęściej zaistnieć dla osoby niewidomej wyłącznie dzięki słownemu przekładowi.
Szczegóły: Oprowadzania z audiodeskrypcją po wystawach w Galerii Arsenał
anna.d@bialystokonline.pl