Prawnicy będą mieli łatwiej?
Kamil Stępniak – doktorant w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa UwB - opracował "System of Artificial Legal Intelligence (SalIN)". Ma to być oprogramowanie, które w dużej mierze zastąpi prawnika, a dokładniej część jego intelektualnej pracy. System będzie w stanie samodzielnie odtworzyć stan prawny, do tego przeanalizuje sytuację klienta i zaproponuje rozwiązanie jego problemu prawnego. Oczywiście innowacja nie jest w stanie zastąpić prawnika-człowieka, na koniec to on decyduje, które rozwiązanie zaproponowane przez sztuczną inteligencję wybrać. Oprogramowanie będzie również przystosowane do automatycznego przetwarzania różnych typów dokumentów – przede wszystkim aktów normatywnych oraz orzecznictwa, ale też np. decyzji urzędowych.
- Na rynku funkcjonują już rozmaite wyszukiwarki i prawnicze bazy danych. Problem w tym, że takie systemy pozwalają wprawdzie odnaleźć dokumenty dotyczące jakiejś kategorii spraw czy określonej problematyki, ale nie dokonują ich zaawansowanej analizy. Mój cel to nauczyć komputer rozumieć treści prawnicze, oceniać ich przydatność. W efekcie SalIN pomagałby swoim użytkownikom trafnie interpretować prawo i podejmować właściwe działania czy decyzje – mówi mgr Kamil Stępniak. – Wiem, jak można to zrobić.
Pracując nad złożeniami oprogramowania, białostocki doktorant brał pod uwagę możliwości dostępne na rynku narzędzi informatycznych. Dlatego następnym krokiem będzie stworzenie konkretnych rozwiązań – algorytmów oraz programów. Oczywiście najpierw trzeba pozyskać na to środki.
- Jest już gotowy wniosek o grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jeśli uda mi się zdobyć dofinansowanie, powstanie interdyscyplinarny zespół złożony z informatyków i prawników. Ci pierwsi zajmą się techniczną stroną systemu, ci drudzy – będą uczyć system prawniczego "rozumowania". Docelowo SalIN byłby udostępniony w internecie online, co umożliwiłoby jego bieżącą aktualizację – wyjaśnia mgr Kamil Stępniak. – Szacuję, że prace nad stworzeniem gotowego systemu potrwałyby ok. 3 lat.
Pomysł już został doceniony
Projekt Kamila Stępniaka został doceniony podczas VIII Kongresu E(x)plory - jednego z najważniejszych wydarzeń dedykowanych wynalazcom oraz innowatorom w Polsce.
Młody naukowiec obecnie pisze pracę doktorską na temat partycypacji społecznej w Szwajcarii. Co go zainspirowało do stworzenia założeń systemu SalIN?
- Interesuje mnie mechanizm powstawania prawa i to wszystko, co na prawo wpływa. Także w kontekście jego późniejszego funkcjonowania – wyjaśnia doktorant.
justyna.f@bialystokonline.pl