Opiekunowie osób niepełnosprawnych zyskali prawo do świadczenia przedemerytalnego

2017.01.27 08:14
Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych po śmierci podopiecznych mogą ubiegać się o świadczenie przedemerytalne. Umożliwia im to nowelizacja przepisów, które weszły w życie z początkiem tego roku.
Opiekunowie osób niepełnosprawnych zyskali prawo do świadczenia przedemerytalnego
Fot: pixabay.com

Opiekunowie w lepszej sytuacji

Wiele kobiet rezygnuje z życia zawodowego, ponieważ musi zająć się opieką nad swoim niepełnosprawnym dzieckiem lub rodzicem. W tym czasie otrzymują one zwykle świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy. Niestety po śmierci podpieczonego niejednokrotnie znajdują się w trudnej sytuacji życiowej - bez uprawnień do jakichkolwiek świadczeń. Dramatyczne położenie takich osób potęguje niemożność znalezienia pracy z powodu braku minimalnego doświadczenia zawodowego lub długiej przerwy w życiu zawodowym.

Jednak od początku tego roku sytuacja takich osób (zarówno kobiet, jak i mężczyzn) uległa zmianie w związku z nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o świadczeniach przedemerytalnych. Teraz opiekunowie osób niepełnosprawnych po ich śmierci mogą ubiegać się o świadczenie przedemerytalne.

Świadczenie przedemerytalne - zasady

Aby opiekun, który utraci prawo do świadczenia lub zasiłku z powodu śmierci osoby, którą zajmował się, mógł otrzymać świadczenie przedemerytalne, musi jednak spełnić kilka warunków.

Pierwszym z nich jest pobieranie przez niego (nieprzerwanie) świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku opiekuńczego przez co najmniej 365 dni (jeszcze za życia chorej osoby). Co ważne, opiekun musi zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy w ciągu 60 dni od dnia śmierci swojego podopiecznego.

Do uzyskania świadczenia przedemerytalnego konieczne jest także spełnienie kryterium wieku, czyli w dniu, w którym utracone zostało prawo do świadczenia lub zasiłku, osoba ubiegająca się o pomoc musi mieć ukończone co najmniej 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna) oraz osiągnąć okres uprawniający do emerytury, wynoszący, co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

- Trzeba pamiętać o tym że 180-dniowy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych musi przypadać bezpośrednio po okresie pobierania, przez co najmniej 365 dni, świadczenia lub zasiłku. Niestety prawo do świadczenia przedemerytalnego nie przysługuje, jeśli między dniem ustania prawa świadczenia lub zasiłku a dniem zarejestrowania w urzędzie pracy opiekun podjął pracę zarobkową stanowiąca tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Jeśli tego nie zrobił, to po spełnieniu pozostałych warunków - po 180 dniach pobierania zasiłku dla bezrobotnych - otrzyma świadczenie przedemerytalne – informuje Katarzyna Krupicka, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego. - Chciałabym dodać, że zauważyłam zainteresowanie tym rodzajem świadczeń.

Szczegółowe informacje dotyczące tematu wraz z informacją o aktualnej wysokości świadczenia znajdują się na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1540 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39