Wcześniak to dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. Jego dojrzewanie w macicy matki zostało przerwane, co powoduje, że jest ono słabsze w porównaniu do innych noworodków. Dlatego też opieka nad takim maleństwem wymaga czułości i niezwykłej ostrożności.
Większość par dowiaduje się, że zostaną rodzicami wcześniaka tuż przed porodem. Jednak warto mieć świadomość, że mama i tata choć przerażeni zaistniałą sytuacją nie pozostają sami, otrzymują bowiem listę zaleceń dotyczących samodzielnej opieki: karmienia, podawania odpowiednich leków i codziennej pielęgnacji, a także m.in. informację o konsultacjach ze specjalistami: okulistą oraz neurologiem.
Dobrze też wiedzieć, że w takiej sytuacji wskazane jest odłożenie odwiedzin osób z zewnątrz na kolejne kilka tygodni. Ograniczenie wizyt rodziny i przyjaciół pozwoli uniknąć zagrożeń ze strony wirusów i baterii, zapewni spokój wrażliwemu na bodźce dziecku. Poza tym należy zrezygnować z ciuszków zapinanych na plecach, z szorstkich tkanin czy z aplikacjami. Ponadto maluszka trzeba ubierać bardzo delikatnie, wolnymi ruchami, nie pociągając za nóżki i rączki. Dobrze jest też mówić do niego łagodnym tonem głosu.
- Początkowo dziecko powinno spać w pokoju rodziców. Należy utrzymywać stałą temperaturę i wilgotność pomieszczeń – nieco wyższą niż w przypadku dzieci urodzonych o czasie, nie więcej jednak niż 22ºC. Wskazane jest również wietrzenie pokoju oraz nawilżanie powietrza jeśli jest suche – radzi położna Arleta Kwiatkowska-Król, Ambasadorka kampanii społeczno-edukacyjnej "Położna na Medal".
Natomiast zanim wyjdziemy z noworodkiem na pierwszy spacer musimy być pewni, że potrafi on utrzymać prawidłową temperaturę ciała 36,6 – 37ºC i nie marznie podczas przewijania.
dorota.marianska@bialystokonline.pl