Gdzie szukać dobrej muzyki dla dzieci?
Audycje muzyczne "Konopnicka w barwach muzyki, czyli jak brzmiała jesień i zima naszych przodków" są skierowane do dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Zajęcia mają wprowadzać najmłodszych melomanów w świat wartościowej muzyki i literatury dla dzieci. Podczas audycji nie zabraknie piosenek wykonywanych na żywo z akompaniamentem fortepianu, wspólnego śpiewu, gry na instrumentach perkusyjnych oraz zabaw muzyczno-ruchowych – a wszystko to ubrane w humorystyczny scenariusz pisany wierszem.
Zajęcia przygotowali i poprowadzą artyści chóru OiFP: Maria i Kamil Wróblewscy oraz Paweł Mocarski.
- Kiedy zostaje się rodzicem w pewnym momencie człowiek zaczyna poszukiwać piosenek, które mógłby śpiewać lub przynajmniej włączać swojemu dziecku. Kiedy tym rodzicem zostaje muzyk, szybko orientuje się, że proponowany przez internetowe wyszukiwarki repertuar zazwyczaj obok dobrej muzyki nawet "nie stał"... - mówi Maria Wróblewska, autorka scenariusza i odtwórczyni roli Marii Konopnickiej. - Prywatnie mamy dwóch synów, ale wraz z mężem mamy ten przywilej, że potrafimy rozróżnić, która muzyka jest wartościowa, a która - mówiąc wprost - szkodliwa dla dziecięcych uszu. A z muzyką jest trochę jak z jedzeniem - z tą różnicą, że w kwestii jedzenia nasza świadomość, jako społeczeństwa jest coraz wyższa, natomiast muzyka, szczególnie ta dla dzieci, coraz bardziej przypomina stylistyczny fast food.
Jak zapewnia Maria Wróblewska, pomysł audycji narodził się właśnie z potrzeby powrotu do śpiewania dzieciom dobrych, wartościowych piosenek. Takich, które mimo upływu lat nie starzeją się i które tanecznym krokiem prowadzą nas przez historie związane z rytmem życia, wyznaczanym przez pory roku.
Scenariusz audycji w ramach projektu "Konopnicka w barwach muzyki, czyli jak brzmiała jesień i zima naszych przodków" oparty jest o "Śpiewnik dla dzieci" z piosenkami Zygmunta Noskowskiego do tekstów Marii Konopnickiej. Jak podkreślają artyści - to pozycja, która z powodzeniem mogłaby zagościć w naszych domach na nowo, tym bardziej, że rok 2022 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem tej poetki. "Hu, hu, ha, zima zła" to temat dobrze znany wszystkim, a to tylko jedna z wielu prostych, śpiewnych i zabawnych piosenek, którą będzie można usłyszeć podczas spotkań w Operze.
W listopadzie i grudniu zaplanowanych jest 18 audycji dla grup szkolnych i trzy spotkania familijne (19 listopada oraz 3 i 17 grudnia o godz. 11:00). Szczegółowy harmonogram można znaleźć na stronie internetowej Opery i Filharmonii Podlaskiej.
Poranek młodego melomana, czyli mutltizmysłowa nauka
"Konopnicka..." to niejedyny projekt edukacyjny Opery i Filharmonii Podlaskiej skierowany do najmłodszych, z którego będzie można skorzystać jeszcze w tym roku.
Drugi rozpocznie się na koniec listopada. Najstarsze grupy z przedszkoli oraz uczniowie klas 0-IV szkół podstawowych wezmą udział w spotkaniach pod nazwą: "Poranek młodego melomana". Poranek pozwala najmłodszym na odkrywanie magicznego świata muzyki poprzez multizmysłową naukę połączoną ze świetną zabawą.
Audycja prowadzona będzie przez profesjonalnych muzyków orkiestrowych, którzy dzięki nieszablonowemu podejściu zamienią koncert z wykładem w niezapomnianą przygodę. Przy dźwiękach prawdziwych instrumentów i innych magicznych przedmiotów poprzez wspólną zabawę, będzie można wykreować muzyczny świat. Świat, w którym instrumenty żyją i oddychają, mają swoje rodziny, a czasem i problemy, na które razem poszukamy rozwiązań. Zajęcia poprowadzi Kinga Szmigulska: muzyk i mama – członkini Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku – oboistka, edukatorka muzyczna, miłośniczka sztuk wszelakich z muzyką na czele, dzieci i ich fantastycznego świata; pełna niespożytej energii wielbicielka kreatywności.
Zaplanowanych jest kilkanaście audycji szkolnych o zaczarowanym świecie rodziny fletów. Spotkania familijne planowane są 26 listopada i 10 grudnia o godz. 11:00. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej Opery.
Podróż w magiczny świat muzyki
Opera i Filharmonia Podlaska wznawia także znane już publiczności spotkania pod nazwą "Trzy światy", podczas których muzycy Orkiestry Opery zabiorą najmłodszych w podróż przez świat muzyki klasycznej, rozrywkowej i instrumentów perkusyjnych. Będzie można odwiedzić różne kontynenty, by poznać bliżej nie tylko perkusję, bębny i werbel, ale także takie instrumenty jak fleksaton czy bongosy.
Uczestnicy postarają się znaleźć odpowiedzi na pytania: czy można się dobrze bawić przy samym rytmie i czy da się namalować muzyczny pejzaż bez instrumentów perkusyjnych?
W listopadzie i grudniu "Trzy światy" zagoszczą na Scenie Kameralnej Opery aż dziesięć razy. Dokładne terminy dostępne są na stronie internetowej Opery i Filharmonii Podlaskiej.
anna.kulikowska@bialystokonline.pl