Długotrwałe przebywanie na słońcu powoduje, że pod wpływem promieniowania słonecznego nasza skóra narażona jest na szybsze starzenie się. Zmiany skóry mogą być łagodne: drobne, płytkie zmarszczki lub ciężkie: głębokie bruzdy, wiotkość skóry, zmiany barwy czy widoczne naczynka. Najbardziej narażone na nieestetyczne konsekwencje opalania są osoby, które długo przebywają na słońcu i te, które mają jasną karnację.
Zmarszczki
Zmarszczki powstają, gdy budowa kolagenu nieprawidłowo się zmienia, a tkanka łączka podporowa staje się bardziej wiotka. Najczęściej występujące bruzdy to te, które powstają przy kącikach ust, przy oczach, na czole. W tych okolicach mogą też powstawać zaskórniki, torbiele i żółtawa skóra.
Przebarwienia i piegi
Promienie słoneczne mogą wpływać też na powstawanie brązowych plam i innych przebarwień. Takie zmiany często występują na zniszczonej słońcem twarzy, ramionach i dekolcie. Słońce wpływa także na powstawanie piegów. Jeżeli długo się opalamy, piegi stają się ciemniejsze i bardziej widoczne.
Należy także pamiętać, że promienie UV wpływają nie tylko na wygląd skóry, ale także na nasze zdrowie. Długotrwałe opalanie zwiększa ryzyko zachorowań na raka, a także można narazić na tzw. udar słoneczny.
Przed opalaniem
Aby zapobiegać złym konsekwencjom opalania, należy zadbać o swoją skórę już przed wyjazdem na urlop. Najlepiej wybrać się do salonu kosmetycznego i zapytać profesjonalistę o zabezpieczenie odpowiednie dla naszego typu skóry.
- Klienci pojawiający się w gabinecie przed urlopem chcą zadbać o skórę, ponieważ wiedzą, że wpłynie to na lepszy wygląd i samopoczucie po urlopie. Najpierw należy usunąć martwe komórki naskórka, np. wykonując pilling kawitacyjny lub powierzchowny - kwasem migdałowym o niskim stężeniu. Kolejnym krokiem jest zastosowanie jontoforezy, sonoforezy, mezoterapii bezigłowej lub mikroigłowej, które polegają na wprowadzeniu w głąb skóry koktajli rewitalizujących. Warto stosować różnego rodzaju maseczki, np. płaty kolagenowe, algi plastyczne i mikronizowane - radzi Agnieszka Jakubowicz, właścicielka salonu kosmetycznego Venus w Białymstoku.
– Należy pamiętać, że bezwzględnym przeciwwskazaniem są wcześniej wykonane zabiegi typu: dermabrazja, głębokie pillingi ziołowe, chemiczne czy usuwanie przebarwień, zabiegi chirurgiczne np. usuwanie zmian skórnych czy zmian trądzikowych. Przed wyjazdem na urlop nie zaleca sie wykonywania tatuaży i makijażu permanentnego, ponieważ pod wpływem promieni słonecznych może dojść do zmniejszenia trwałości makijażu lub zmiany zabarwienia nowo wprowadzonego pigmentu – dodaje Agnieszka Jakubowicz.
Po opalaniu
Bardzo ważne jest także odpowiednie dbanie o skórę już po opalaniu. Jeśli już zdarzyło nam się przesadzić ze słońcem, należy jak najszybciej zareagować, by zmniejszyć do minimum ryzyko pojawienia się niepożądanych efektów.
- Po opalaniu powinniśmy stosować preparaty zawierające m.in. elastynę (w celu poprawy wyglądu, gładkości i sprężystości skóry), kwas hialuronowy (głęboko nawilża skórę i zapobiega zmarszczkom), witaminę A (walczy z wolnymi rodnikami, regeneruje naskórek), witaminę E (walczy z wolnymi rodnikami, chroni przed szkodliwym działaniem UV, poprawia elastyczność skóry), mocznik i glicerynę (głęboko nawilżają), alantoinę i pantenol (wnikają w skórę, nawilżają, łagodzą podrażnienia) – mówi właścicielka Venus.
marta.a@bialystokonline.pl