Dom

Ogrzewanie domu pompą ciepła - czy warto?

2023.11.21 14:31
Opis działania pompy ciepła mógłby pochodzić z książek science fiction. Wyobraźmy sobie bowiem system ogrzewania, który do wytworzenia energii cieplnej nie potrzebuje drewna, węgla ani gazu. Nie brudzi, nie wymaga dokładania opału, jest niemal bezobsługowy, bezpieczny i ekologiczny. Pobiera energię z powietrza na zewnątrz budynku i przekazuje ją do instalacji. Ten system działa dzięki pompie ciepła i istnieje nie tylko na kartach książek, ale można go mieć w swoim domu.
Ogrzewanie domu pompą ciepła - czy warto?

Pompy ciepła – walory ekonomiczne

Pompa ciepła do ogrzania budynku wykorzystuje energię odnawialną. W zależności od rodzaju pompy może to być powietrze, woda lub ciepło z gruntu. Aby wszystkie podzespoły działały i mogły sprawnie przetwarzać ciepło z naturalnych źródeł energii na ciepło w domu, niezbędny jest prąd. Potrzeba go jednak znacznie mniej niż w przypadku ogrzewania elektrycznego. Pompy ciepła odznaczają się często najwyższą klasą energetyczną A+++ lub A++. Dla porównania kotły na paliwa stałe są zwykle oznaczone klasą energetyczną D, a kotły elektryczne – E, natomiast kotły gazowe klasą A. Oznacza to, że urządzenia te do działania potrzebują znacznie więcej prądu niż pompy ciepła, a pobraną energię wykorzystują mniej efektywnie.

Ekonomiczność i efektywność urządzenia definiuje współczynnik COP (Coefficient of Performance). Jest to współczynnik wydajności, który jest jednym z kluczowych wskaźników przy wyborze pompy ciepła. COP jest ważny ponieważ wskazuje, ile kW ciepła jest w stanie dostarczyć pompa w stosunku do ilości zużytej energii elektrycznej. Na przykład, jeśli COP wynosi 4, to znaczy, że pompa ciepła z 1kW pobranej energii elektrycznej dostarczy 4 jednostki ciepła. Wyższy wskaźnik COP oznacza, że pompa ciepła działa bardziej efektywnie, co prowadzi do niższych kosztów eksploatacji.

Koszty ogrzewania
W przypadku pompy ciepła minimalne zużycie prądu znacząco wpływa na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Jeśli dodatkowo połączy się ją z instalacją fotowoltaiczną, rachunki za ogrzewanie mogą być jeszcze niższe.

Automatyzacja
Pompy ciepła działają w sposób automatyczny. Wystarczy zaprogramować pożądaną temperaturę w pomieszczeniach, a urządzenie zadba o to, aby była ona utrzymana. Bez ryzyka, że zapomni się przykręcić termostat, wychodząc z domu albo zostawi się ogrzewanie włączone w nocy, co może generować dodatkowe koszty.


Korzyści z użytkowania pompy ciepła – estetyka

Salon zabrudzony popiołem z kominka, specjalne pomieszczenie na zbiornik z olejem opałowym (i dochodzący z niego zapach), kotłownia czarna od pyłu węglowego - to koszmary każdego, kto chciał nowocześnie i estetycznie urządzić dom, ale musiał zaplanować w nim miejsce na system ogrzewania. Z pompą ciepła takie problemy nie istnieją.

Urządzenie nie zajmuje dużo miejsca, do tego nie potrzebuje specjalnego pomieszczenia do przechowywania opału. Co więcej, urządzenia typu all-in-one, takie jak pompy ciepła Immergas z serii Magis Hercules PRO, zajmują porównywalną ilość miejsca jak lodówka i podobnie, jak ona mogą stać wszędzie. Dzięki swoim kompaktowym wymiarom i temu, że do najważniejszych komponentów urządzenia można dostać się od frontu, istnieje opcja zabudowy urządzenia po bokach. Ponadto pompy ciepła mają minimalistyczny design i świetnie wpasowują się we wnętrza urządzone w nowoczesnym stylu.


Ekologiczny charakter pompy ciepła

Ekonomiczna, estetyczna a do tego ekologiczna. Wykorzystując odnawialne źródła energii, pompy ciepła nie przyczyniają się do degradacji środowiska i pogłębiania negatywnych zmian klimatycznych. Do atmosfery nie są emitowane zanieczyszczenia. Dotyczy to także hybrydowych pomp ciepła, które łączą walory pompy powietrze-woda i kotła kondensacyjnego.

Warto także zauważyć, że pompy ciepła mogą również służyć do przygotowania ciepłej wody użytkowej. To kolejny zysk dla środowiska, bo zamiast kupować kilka urządzeń, wystarczy jedno.


Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?

Aby pompa ciepła spełniała swoją funkcję i w efektywny sposób ogrzewała dom, należy zadbać nie tylko o to, aby była najwyższej jakości, ale też o jej poprawne dobranie i montaż. Pomocni w tym zakresie będą wykwalifikowani instalatorzy. Natomiast powierzając serwisantom przeglądy urządzenia w kolejnych sezonach grzewczych, można mieć pewność, że pompa powinna pracować bez zarzutów przez kolejne kilkanaście lat.

Osoby, które są zainteresowane instalacją pompy ciepła w swoim domu, mogą skorzystać z licznych programów dofinansowujących takie inwestycje. Najpopularniejsze z nich to „Czyste Powietrze”, „Moje Ciepło” oraz „Mój Prąd”. Warto zauważyć, że wybierając pompy ciepła Immergas o najwyższej klasie efektywności energetycznej, można liczyć na zwiększone dofinansowanie.


[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


1093 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39