Ogólnopolski Dzień Szczepień. Sanepid odpowie na wszystkie pytania

2018.12.06 07:13
W związku ze zbliżającym się Ogólnopolskim Dniem Szczepień białostocki Sanepid zachęca osoby zainteresowane szczepionkami do zadawania pytań i rozwiewania wątpliwości.
Ogólnopolski Dzień Szczepień. Sanepid odpowie na wszystkie pytania
Fot: pixabay.com

Specjaliści odpowiedzą na pytania

Na najbliższy piątek (7.12) przypada X Ogólnopolski Dzień Szczepień. I dlatego już w czwartek (6.12) osoby zainteresowane tą tematyką mogą przyjść do Gabinetu Szczepień Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku przy ul. Legionowej 8. Rzetelnej informacji będzie można zasięgnąć w godz. od 8.00 do 14.00.

Jednocześnie Sanepid podkreśla, że dzięki szczepieniom wyeliminowano całkowicie ospę prawdziwą, w wielu krajach nie występują poliomyelitis, różyczka wrodzona, błonica czy tężec noworodków, zmniejszyła się zachorowalność na choroby zakaźne oraz zmniejszono liczbę zgonów i powikłań po przebytych chorobach zakaźnych. Inspektorzy zapewniają też, że wszystkie zarejestrowane w Polsce szczepionki spełniają standardy bezpieczeństwa, skuteczności i jakości, ponieważ potwierdzają to badania kliniczne.

Przed szczepieniem

Warto też pamiętać, że o podaniu szczepionki za każdym razem decyduje lekarz na podstawie prawidłowo przeprowadzonej kwalifikacji. Podczas wizyty medyk zbiera wywiad dotyczący ewentualnych przeciwwskazań, informuje o zalecanych szczepieniach oraz o możliwości wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Przy czym gabinet lekarski powinien być wyposażony w sprzęt reanimacyjny.

Specjaliści podają, że bardzo rzadko występują rzeczywiste przeciwwskazania do podania szczepienia. Są to m.in. silne reakcje alergiczne na składniki szczepionki (w tym wstrząs anafilaktyczny) lub poważny odczyn po poprzedniej dawce tej samej szczepionki. Pozostałe przeciwwskazania, np. choroba przebiegająca z wysoką gorączką lub zaostrzenie choroby przewlekłej, są przejściowe

Bardzo ważne jest również to, że szczepionki powinny być podawane zgodnie ze schematem opisanym w Charakterystyce Produktu Leczniczego i ulotce. Można aplikować kilka szczepionek jednocześnie, a czasami jest to wręcz wskazane. Należy jedynie pamiętać, żeby przy podawaniu dwóch szczepionek zawierających żywe (atenuowane) wirusy zachować co najmniej 4-tygodniowy odstęp. Nie powinno się skracać zalecanych minimalnych odstępów między kolejnymi dawkami tej samej szczepionki. Nie jest natomiast problemem wydłużanie tego odstępu w uzasadnionych przypadkach.

Powikłania a potencjalna choroba

Poza tym Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wskazuje, że ryzyko powikłań po potencjalnym zachorowaniu powinno być porównane z ryzykiem wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Dla części chorób stosuje się obowiązek szczepień, co jest związane z ich bardzo wysoką zaraźliwością oraz ciężkimi powikłaniami. To przede wszystkim próba ochrony najsłabszych (np. małych jeszcze nieuodpornionych dzieci, chorych, z przeciwwskazaniami do szczepień lub osób starszych), dla których niezaszczepione dzieci mogą stanowić śmiertelne zagrożenie.

Ponadto zaobserwowano, że spadek zachorowań na dane schorzenie powoduje zanik odporności naturalnej w populacji, w wyniku czego zwiększa się podatność na zachorowanie na tę chorobę. Na przykład w Anglii w latach 70. ubiegłego wieku, pod wpływem ruchów antyszczepionkowych, zaniechano szczepień przeciwko krztuścowi, co doprowadziło do szybkiego nawrotu choroby z ciężkimi powikłaniami, w tym zgonów dzieci oraz szybkiego przywrócenia masowych szczepień przeciwko tej chorobie.

Zobacz też: Szczepionki - czym tak naprawdę są i co się z nimi wiąże? WYWIAD

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1704 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39