Odwodnienie może być groźne dla zdrowia
Odwodnienie to bardzo groźny i niebezpieczny stan organizmu, który jeśli jest zbagatelizowany może być nawet zagrożeniem dla życia. To szczególnie niebezpieczne w przypadku małych dzieci oraz osób starszych.
Woda jeden z najważniejszych elementów budulcowych naszego organizmu. Znajdziemy ją zarówno w narządach, jak i tkankach. Jest także konieczna, by prawidłowo zachodziły procesy metaboliczne oraz transport tlenu i składników odżywczych. Jak więc uniknąć odpowiednia organizmu?
- Podczas upałów należy pić wodę z większą zawartością minerałów (ponad 1000-1500mg/l). Jest ona najlepsza również dla osób intensywnie uprawiających sport, kobiet w ciąży i matek karmiących. W czasie upałów powinniśmy wystrzegać się wód niskozmineralizowanych, gdyż mogą one powodować zaburzenia gospodarki wodno-mineralnej organizmu - radzi dr n. med. Irena Białokoz-Kalinowska z Medicover Białystok. - Nie polecam, a wręcz odradzam spożywania wód smakowych i to nie tylko w czasie upałów. Zawierają one konserwanty, barwniki, sztuczne aromaty i cukier. Są bardzo kaloryczne i dają tylko złudzenie, że pragnienie zostało ugaszone.
Ile wody potrzebuje nasz organizm?
Każdy ma inne zapotrzebowanie na wodę. Zależy to m.in. od wieku, płci, diety, temperatury za oknem, ciąży oraz sposobu życia - osoby aktywne fizycznie muszą więcej pić, aniżeli te, które większość dnia spędzają przed telewizorem.
- Orientacyjnie potrzebujemy około 30 ml na każdy kilogram masy ciała lub 1 ml na każdą spożytą kcal - dotyczy to tylko osób dorosłych. U dzieci zapotrzebowanie na płyny jest znacznie większe. Dlatego też niemowlęta i małe dzieci są szczególnie zagrożone wystąpieniem odwodnienia i przegrzania organizmu podczas upałów - mówi specjalistka z centrum medycznego Medicover i dodaje, że sami możemy sprawdzić czy organizm otrzymuje odpowiednią ilość wody. - Wystarczy obserwować kolor moczu - słomkowy wskazuje, że ilość przyjętych płynów jest dostateczna, ciemnobrązowy zazwyczaj świadczy o zbyt małej ilości płynów. Należy pamiętać, że ta metoda jest orientacyjna, gdyż wpływ na kolor moczu mogą mieć również pokarmy i suplementy diety.
Można też kontrolować ilość wydalanego moczu - powinno być go około 1-2 l na dobę.
justyna.f@bialystokonline.pl