W okupowanym Białymstoku, na obszarze wyznaczonym przez ul. Lipową, Sienkiewicza, Towarową i Poleską, około 40 tys. osób żydowskiego pochodzenia zostało zmuszonych do zamieszkania w getcie. Jego główne bramy znajdowały się przy ul. Malmeda (wówczas Kupieckiej) i Jurowieckiej. Ludność getta była poddana okrutnym warunkom i przymusowej pracy na rzecz niemieckich władz okupacyjnych.
W 1943 r. Niemcy podjęli decyzję o jego likwidacji. Spowodowało to wybuch powstania, który został brutalnie stłumiony, a jego ostateczna likwidacja nastąpiła we wrześniu tego samego roku. Jego mieszkańcy zostali przewiezieni do różnych obozów zagłady, głównie do Treblinki i szacuje się, że z 40 tys. osób przeżyło niecałe 300.
Obchody 80. rocznicy Powstania w Getcie Białostockim mają na celu nie tylko uczczenie pamięci ofiar i bohaterów tych tragicznych wydarzeń, ale także przypomnienie o okrucieństwie i skutkach II wojny światowej. W ramach wydarzenia w środę (26.07) odsłonięto tablice upamiętniające główne bramy białostockiego getta. Uroczystość zgromadziła mieszkańców Białegostoku, władze miasta oraz liczne instytucje i organizacje.
Tablice można już dzisiaj oglądać przy ul. Malmeda i Jurowieckiej, natomiast w ramach 80. rocznicy Powstania w Getcie Białostockim zaplanowanych jest więcej wydarzeń. Najbliższym będzie pokaz plenerowej wystawy fotograficznej "Getto białostockie 1941-1943".
Więcej informacji: 80. rocznica Powstania w Getcie Białostockim
24@bialystokonline.pl