Nowa Lewica to komitet złożony z działaczy dawnego SLD, Partii Wiosna, Partii Razem oraz związkowców i aktywistów. Każdy prezentujący się podczas konferencji kandydat zaczynał swoją wypowiedź od stwierdzenia "jestem z Białegostoku". W środę (6 marca) poznaliśmy wszystkich kandydatów Nowej Lewicy na miejskich radnych oraz ich pretendenta do funkcji prezydenta naszego miasta.
O fotel prezydenta będzie walczył Andrzej Aleksiejczuk
Aleksiejczuk jest przewodniczącym międzyzakładowej organizacji związkowej Krajowego Związku Zawodowego Ciepłowników w Białymstoku, wiceprzewodniczącym Rady OPZZ w Podlaskiem, oraz członkiem Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Podczas środowej konferencji przedstawił nam główne założenia swojej kampanii:
- Startujemy pod hasłem "Oddamy Białystok mieszkańcom". Dlaczego? Bo nasze miasto w tej chwili cierpi wielką zapaść. My tego nie widzimy ale statystyki Głównego Urzędu Skarbowego nie kłamią. Średnia płaca w sektorze przedsiębiorstw za ostatni kwartał ubiegłego roku jest w naszym mieście o 300 zł mniejsza aniżeli w województwie. To o czymś świadczy. Nasza metropolia już nie jest motorem rozwoju gospodarczego w naszym województwie. Tym motorem rozwoju będziemy my wspólnie z mieszkańcami - powiedział w środę Andrzej Aleksiejczuk.
Kandydat na Prezydenta Białegostoku przedstawił też liderów poszczególnych okręgów w wyborach do rady miasta.
Tak prezentują się przygotowane przez Nową Lewicę listy kandydatów na radnych
Okręg nr 1 - osiedla: Piaski, Przydworcowe, Bema, Kawaleryjskie oraz Nowe Miasto.
Liderem okręgu jest kandydat na prezydenta miasta, czyliAndrzej Aleksiejczuk.
Pozostali kandydaci na radnych to:
2. Jan Trofimiuk
3. Piotr Wajsiel
4. Marzena Malinowska
5. Jolanta Kołodko
6. Anna Borowska
Okręg nr 2 - osiedla: Centrum, Białostoczek, Sienkiewicza, Jaroszówka oraz Wygoda.
Na czele listy znajdziemy Justynę Rembiszewską. Kandydatka przedstawiła jako swój obszar priorytetowy transport publiczny w naszym mieście.
- Pomimo, że jesteśmy miastem wojewódzkim, jest on w zapaści. Od 2020 roku, kiedy po pandemii drastycznie wzrosły ceny biletów, w Białymstoku liczba pasażerów zmalała aż o 60 proc. Ja wierzę, że inna polityka jest możliwa i mam pomysły jak zmienić te wszystkie bardzo złe rzeczy które dzieją się teraz w Białymstoku - powiedziała w środę Rembiszewska.
Pozostali kandydaci z tego okręgu, to:
2. Grzegorz Janoszka
3. Małgorzata Linkiewicz
4. Adrian Skowroński
5. Krystyna Kobierska
6. Andrzej Gawryluk
7. Paweł Łukasz
Okręg nr 3 - osiedla: Bojary, Piasta I, Piasta II, Skorupy, Mickiewicza, Dojlidy oraz Dojlidy Górne.
Liderem okręgu trzeciego jest Andrzej Stepanczenki. Jego obszarem priorytetowym są odnawialne źródła energii.
- Od 35 lat prowadzę w Białymstoku firmę zajmującą się odnawialnymi źródłami energii i właśnie na tym chciałbym się skupić. Na walce ze smogiem i innymi rzeczami, które zatruwają naszą atmosferę - tłumaczy Stepanczenki.
Pozostali kandydaci okręgu trzeciego, to:
2. Janusz Kochan
3. Bazyl Nazaruk
4. Wioletta Dziedziul
5. Kamila Wołejko
6. Ewa Godleska
7. Krzysztof Cylwik
Okręg nr 4 - osiedla: Młodych, Zielone Wzgórza, Starosielce, Słoneczny Stok oraz Leśna Dolina.
"Jedynką" jest tu Agnieszka Dąbrowska. Kandydatka stawia na komfort życia mieszkańców naszego miasta.
- Chcę żeby na rozwój naszego miasta mieli większy wpływ jego mieszkańcy a nie grupy lobbingowej i deweloperzy. Moimi głównymi postulatami są między innymi: pozyskanie lepszych, atrakcyjnych miejsc pracy dla mieszkańców Białegostoku tak, żeby nie trzeba było wyjeżdżać w poszukiwaniu lepszego życia - powiedziała podczas konferencji Dąbrowska.
Kandydatka widzi również potrzebę usprawnienia naszej komunikacji miejskiej, przywrócenia nocnych autobusów oraz wprowadzenia zmian w białostockich placówkach edukacyjnych.
Na liście kandydatów okręgu czwartego znaleźli się także:
2. Jakub Popławski
3. Greta Elmers
4. Mateusz Romaniuk
5. Monika Marciniak
6. Mariusz Laskowski
7. Mirosław Leszczuk
Okręg nr 5 - osiedla: Antoniuk, Wysoki Stoczek, Dziesięciny I, Dziesięciny II, Bacieczki oraz Zawady
Na czele listy znajdziemy Katarzynę Rosińską. Poza walką o prawa kobiet, kandydatka zwraca też szczególną uwagę na potrzebę usprawnienia komunikacji między mieszkańcami miasta, a samorządem:
- Obecnie, aby zgłosić do rady miasta swój projekt uchwały, mieszkaniec lub mieszkanka Białegostoku musi zebrać 300 podpisów. Żeby ułatwić naszym mieszkańcom złożenie takiego projektu i zachęcić ich do aktywnego uczestnictwa w życiu naszego miasta chciałabym zmniejszyć tę liczbę do 200 podpisów - powiedziała podczas środowej konferencji Rosińska.
Pozostali kandydaci okręgu piątego, to:
2. Wiesław Kobyliński
3. Kamil Tworkowski
4. Katarzyna Piechowicz
5. Tadeusz Krutul
6. Helena Gryc
7. Paweł Zieleniecki
8. Jan Trochimczuk
24@bialystokonline.pl