Od niedzieli trwa Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor"

2021.06.07 13:49
W niedzielę na białostockim Rynku Kościuszki rozpoczął się Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor – kolor i dźwięk". To już XIV edycja. Pogoda była bardzo sprzyjająca, więc nie dziwi wcale, że publiczność dopisała.
Od niedzieli trwa Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor"
Fot: Anna Kulikowska
Gerard Edery z zespołem

Po długiej pandemicznej przerwie, imprezy wróciły na plac przy Ratuszu. Tradycyjnie, przy tego typu wydarzeniach, w tym miejscu, osoby zainteresowane koncertami w ramach Festiwalu "Zachor" zajęły ogródki w pobliskich kawiarniach i knajpach. Część osób siedziała w wydzielonej strefie przed sceną.

Najpierw można było wysłuchać koncertu przygotowanego przez aktorów warszawskich teatrów (m.in. Teatru Żydowskiego). Były to fragmenty musicalu "Skrzypek na dachu". Bohaterem tej opowieści jest Tewje mleczarz - ojciec pięciu córek. Próbuje on chronić żydowskie tradycje religijne i kulturowe, w tak szybko zmieniającym się świecie. Jednak i na niego mają wpływ zmiany obyczajowe i polityczne.

Spektakl wykonany podczas Festiwalu "Zachor" w pełni oddawał charakter musicalu. Wystąpili: Tewje – Marek Szydło, Gołda – Ewa Dąbrowska, Cejtł i Fruma Sara - Monika Chrząstowska, Chudł – Izabela Rzeszowska, Perczyk – Piotr Chomik, Morł – Piotr Sierecki, Lejzer Wolf i Rabin – Henryk Rajfer.

To ciekawe muzyczne przedsięwzięcie wielu osobo m przybliżyło treść tak znanego na całym świecie musicalu.

W drugiej części imprezy odbył się koncert Sephardic Soul Music, w wykonaniu Gerarda Edery. Artyście towarzyszyli: Marcin Dawid Król – skrzypce, Lucjan Szaliński-Bałwas - altówka, skrzypce oraz Arad Emamgholi – perkusja. Muzycy wykonali pieśni sefardyjskie.

Gerard Edery to jeden z bardziej uznanych interpretatorów – mistrzów muzyki sefardyjskiej. Edery urodził się w Casablance, wiek dorastania spędził w Paryżu i Nowym Jorku. Kulturowe doświadczenia młodości spowodowały, że artysta nasiąkł muzyką z różnych stron świata i wykorzystuje ją w swojej twórczości. Edery wykonuje na koncertach pieśni w szesnastu językach, a biegle potrafi porozumiewać się w czterech.

Muzyka na Rynku Kościuszki zaczarowała zgromadzonych, było różnorodnie i wielokulturowo.

Jako ostatnia wystąpiła Kapela Jankiela, w składzie: Alicja Głódź – skrzypce, Zdzisław Wasilewski - kontrabas, Wojciech Cis - gitara akustyczna, Wiesław Doliński - akordeon, Jan Mlejnek – klarnet. Kapela uraczyła widzów żydowskimi melodiami.

Festiwal potrwa do wtorku (8.06). Patronujemy wydarzeniu.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1536 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39