Od lekarza dostaniemy już nie list, ale też telefon lub mail

2019.01.16 12:58
Telefon lub mail - to nowe drogi, którymi od tego roku lekarz orzecznik ma kontaktować się z chorymi. Chodzi o takie kwestie jak terminy badania, wyniki badań pomocniczych czy też zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy i ich kontrola.
Od lekarza dostaniemy już nie list, ale też telefon lub mail
Fot: pixabay.com

List, e-mail i telefon

1 stycznia tego roku zmienił się sposób zawiadamiania o terminie badania lub dostarczeniu posiadanych wyników badań pomocniczych. Dotyczy to spraw związanych z kontrolą zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy.

Do tej pory wezwanie chorego na kontrolę - przez lekarza orzecznika albo lekarza konsultanta - przyjmowało formę listu poleconego (za potwierdzeniem odbioru). Oznaczało to konieczność uwzględnienia czasu niezbędnego na dostarczenie przesyłki przez pocztę i terminu na jej odebranie, tj. okresu, przez jaki placówka pocztowa jest zobowiązana przechowywać przesyłkę w przypadku doręczenia zastępczego. Teraz się to zmienia. Do gry wchodzą też telefon i e-mail.

- Często taki sposób powiadomienia oznaczał, że zanim wzywany odebrał korespondencję, już wrócił do pracy i sprawdzenie, czy nadal jest chory, nie miało żadnego sensu. Od początku roku 2019 regulacje prawne pozwalają wezwać chorego na kontrolę przez ZUS, jak i za pośrednictwem pracodawcy nie tylko listownie. Wezwanie może być również telefoniczne lub komunikacją elektroniczną. Zawiadomienie, sporządzone w formie pisemnej, może zostać przesłane: listem poleconym, listem zwykłym, a wyjątkowych sytuacjach przesyłką kurierską. Zawiadomienie w tej formie jest przekazywane w tych przypadkach, gdy nie jest możliwe skuteczne zawiadomienie listowne, telefoniczne lub e-mailem - wskazuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Aktualny adres

Zawiadomienie o badaniu przesyłane jest na adres wskazany w zaświadczeniu lekarskim lub przekazany przez chorego w przypadku zmiany tego adresu w trakcie czasowej niezdolności do pracy. Ubezpieczony, gdy zmieni adres pobytu, ma obowiązek poinformowania ZUS-u o tym fakcie. Dotyczy to także płatnika składek (tu obowiązuje termin 3 dni od wystąpienia wspomnianej okoliczności).

Z kolei zawiadomienie przekazane telefoniczne ma skutek doręczenia, jeżeli rozmowa jest rejestrowana, a ubezpieczony wyraził zgodę na nagranie. W przypadku e-maila doręczający musi otrzymać od ubezpieczonego potwierdzenie jego odbioru.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1819 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39