Kampanię informacyjną dotyczącą cyfryzacji telewizji naziemnej prowadią Podlaski Urząd Wojewódzki, Białostocki Oddział Telewizji Polskiej oraz Białostocka Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W ramach tej współpracy odbyły się wykłady dla uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku, spotkanie dla mniejszości narodowych i etnicznych oraz patrole cyfrowe w Białymstoku i Suwałkach. Patrole to akcja darmowego informowania i usług technicznych przez przeszkolonych uczniów szkół o profilu elektrycznym. UKE szkoli chętnych, zbiera zgłoszenia od potrzebujących pomocy osób i wysyła informacje do szkół.
W maju w teren ruszą też konwoje cyfrowe. Dotrą do kilkunastu miejscowości w całym regionie, dadzą pokazy odbioru cyfrowego, podłączania i ustawiania anten, zorganizują punkt informacyjny z ulotkami i plakatami. TVP przygotuje zaś cyfrowe miasteczka. Tuż przed odłączeniem sygnału powstaną one 17 czerwca w Augustowie oraz 23 czerwca w Turośli.
Cyfrowa telewizja naziemna to przełom technologiczny. Oznacza nadawanie większej liczby programów telewizyjnych, poprawę jakości obrazu i dźwięku, wprowadzenie telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV (High Definition Television), równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych (np. w kilku językach oraz dźwięku przestrzennego).
Zastąpienie tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową należy do jednego z najważniejszych projektów w sferze publicznej łączących zagadnienia społeczne, ekonomiczne i techniczne. Sygnał analogowy ma być całkowicie zastąpiony przez cyfrowy (co oznacza wyłączenie nadajników analogowych) nie później niż 31 lipca 2013 r.
Tradycyjne analogowe odbiorniki telewizyjne nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych. Dlatego należy zastosować jedno z dwóch rozwiązań: dołączyć do analogowego odbiornika telewizyjnego urządzenie umożliwiające odbiór sygnału cyfrowego (dekoder) lub wymienić analogowy odbiornik na cyfrowy.
ewelina.s@bialystokonline.pl