Od 1 lutego otwarte galerie handlowe. Co z pozostałymi obostrzeniami?

2021.01.28 13:03, Aktualizacja: 2021.01.28 13:29
Od 1 lutego będą mogły być otwarte sklepy w galeriach handlowych, a także muzea i galerie sztuki. Pozostałe obostrzenia pozostają bez zmian.
Od 1 lutego otwarte galerie handlowe. Co z pozostałymi obostrzeniami?
Fot: Grzegorz Chuczun

- Etap odpowiedzialności będzie obowiązywał do 14 lutego - zapowiedział w czwartek na długo oczekiwanej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Oznacza to, że:
- nadal pozostaną zamknięte restauracje, mogą tylko sprzedawać dania na wynos i w dowozie;
- zgromadzenia publiczne - tylko do 5 osób, zakrywanie nosa i ust i przestrzeganie odległości 1,5 m;
- imprezy i spotkania w domach do 5 osób (nie wchodzą w to osoby zaszczepione 2 dawkami);
- hotele tylko dla niektórych podróży służbowych (robotnicze; dla pracowników sezonowych; medyków; kierowców; funkcjonariuszy służb państwowych; sportowców; trenerów; dyplomatów)
- stoki zamknięte (dopuszczalny jest sport profesjonalny);
- 10-dniowa kwarantanna po przyjeździe do Polski transportem publicznym;
- nauczanie zdalne od klas 4 szkoły podstawowej.

Co poluzują?

Od 1 lutego będą otwarte galerie handlowe.

Zostaną zniesione godziny dla seniorów.

Drugie novum to otwarte galerie sztuki i muzea.

Jak wyjaśniał minister, podejmując te decyzje opierano się na badaniach m.in. amerykańskich, według których zarówno sklepy jak i muzea są miejscami, gdzie pasaż wirusa jest niewielki. Dodatkowo przyzwyczajono się do utrzymywania w tych miejscach reżimu sanitarnego.

W sklepach i muzeach będzie mogła być ograniczona liczba osób - jedna na 15 m2.

Porównanie do innych krajów

- Sytuacja epidemiczna w Polsce i Europie była podstawą do naszego podejmowania decyzji, co do kształtu obostrzeń w najbliższym czasie - tłumaczył minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dla uzasadnienia swojej decyzji przywołał dane dotyczące liczby nowych zakażeń koronawirusem: w ciągu ostatnich 7 dni liczba zachorowań w porównaniu do tych sprzed tygodnia spadła o 10%. Mniej jest też zgonów.

- Mamy sytuację, gdy hospitalizacje spadły poniżej 14 tys. w szczytowym momencie było ich 23 tys. Podobnie jest z respiratorami - wylicza Niedzielski. - Sytuacja w Polsce wydaje się ustabilizowana - podsumowuje, choć od razu dodaje, że są 2 ryzyka: sytuacja międzynarodowa i nowe mutacje wirusa.

Po pierwsze bardzo trudna sytuacja w Wielkiej Brytanii - było 60 tys. zachorowań dziennie, teraz jest ich mniej, lecz wciąż dużo - około 30 tys. W Hiszpanii, porównywalnej liczbą ludności do Polski, przez ostatnie tygodnie liczba nowo zakażonych to około 30-40 tys. We Francji przez ostatnie 3 tygodnie liczba zarażeń utrzymuje się na poziomie 21-22 tys. Zła sytuacja jest też na Słowacji i w Czechach.

- Mamy bardzo złe sygnały płynące z otoczenia międzynarodowego. Trudno oczekiwać, że Polska będzie zieloną wyspą na tle zachorowań w innych krajach Europy, więc nieuwzględnienie tego elementu byłoby nieodpowiedzialne - podsumował szef resortu zdrowia.

Druga sprawa to mutacja wirusa z Anglii - bardziej zakaźna, łatwiej rozprzestrzeniająca się. W Polsce już są jej 2 przypadki.

Kiedy kolejne decyzje?

Kolejne decyzje ws. obostrzeń będą podjęte w drugim tygodniu lutego.

Zapadną m.in. po badaniach przesiewowych przeprowadzonych wśród nauczycieli.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1663 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39