O konsultacjach będzie mogło zdecydować społeczeństwo. Jeśli radni się na to zgodzą

2017.05.22 17:16
Drugi raz rada miasta rozpatrzy prezydencki projekt uchwały dotyczący regulaminu przeprowadzania w mieście konsultacji społecznych. Za pierwszym radni wprowadzili w nim duże zmiany, które spowodowały, że wojewoda musiał stwierdzić jego nieważność.
O konsultacjach będzie mogło zdecydować społeczeństwo. Jeśli radni się na to zgodzą
Fot: MN
Zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński przedstawił projekt

Do tej pory w Białymstoku o przeprowadzeniu konsultacji społecznych decydowała rada miasta, która musiała przegłosować każdy taki wniosek. Prezydent chce zmian w tej kwestii, co uwzględnił w projekcie uchwały ws. regulaminu białostockich konsultacji społecznych, którą rada ma zajęć się na najbliższym posiedzeniu.

- Celem tego projektu jest wprowadzenie regulaminu, który doskonaliłby proces partycypacyjny w Białymstoku i zachęcał mieszkańców do zaangażowania w rozwiązywanie lokalnych problemów – mówi Przemysław Tuchliński, zastępca prezydenta zajmujący się właśnie sprawami konsultacji społecznych.

Jest to drugie podejście do przegłosowania tego projektu. Za pierwszym razem, w 2015 roku, radni przyjęli go wprawdzie, ale po dość dużych poprawkach. Właśnie, ze względu na te poprawki, wojewoda uznał uchwałę za nieważną, co potwierdził także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, który oddalił skargę radnych na tę decyzję.

- Zarówno wojewoda, jak WSA oddzielili wówczas w wyraźny sposób kompetencję organów uchwałodawczego i wykonawczego – przypomina Przemysław Tuchliński.

Regulamin konsultacji społecznych powstał w ramach projektu "Wspólnym głosem". W jego tworzenie zaangażował się Białystok z Ośrodkiem Wspierania Organizacji Pozarządowych oraz Federacja Organizacji Pozarządowych Miasta Białegostoku. Zwołano wówczas Komisję Dialogu Społecznego ds. konsultacji społecznych, która opracowała szczegóły.

Głównym założeniem regulaminu jest to, że konsultacje społeczne mogą zostać przeprowadzone z inicjatywy prezydenta, rady miasta, przynajmniej 500 mieszkańców lub przynajmniej 5 organizacji pozarządowych. Przykładowo: prezydent lub mieszkańcy mogliby doprowadzić do przeprowadzenia konsultacji ws. budowy w Białymstoku pomnika Lecha Kaczyńskiego, do czego radni nie dopuścili. Możliwe jednak, że jeśli nie będą mogli wprowadzić swoich wcześniej forsowanych poprawek, to tym razem projekt odrzucą całkowicie. Poza wytycznymi narzuconymi przez wojewodę zostanie on przedstawiony bowiem w niezmienionej formie, w stosunku do pierwotnej wersji z 2015 roku.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
1030 osób online