Dotychczas nie było jednego obowiązującego wzoru książeczek zdrowia dla dzieci. W dokumencie nie musiały znajdować się wszystkie choroby i dane, które nieraz okazują się później kluczowe (np. w przypadku specjalistycznego leczenia). Bardzo często dochodziło do sytuacji, gdzie informacje dotyczące małego pacjenta znajdowały się tylko w poradni, w której był leczony.
W 2002 roku książeczki przestały być obowiązkowe, dlatego wielu lekarzy wpisywało w nich tylko informacje dotyczące urodzenia. Od przyszłego roku książeczki zdrowia mają być elementem dokumentacji medycznej.
Co będzie znajdowało się w nowej książeczce zdrowia? Przede wszystkim dane osobowe dziecka, czyli m.in. PESEL, grupa krwi, płeć oraz wszystkie informacje dotyczące stanu zdrowia dziecka do ukończenia 18. roku życia. Lekarz bądź położna będą musieli zamieścić w książeczce dane opiekunów pacjenta oraz informacje dotyczące przebiegu porodu (miejsce urodzenia oraz rodzaj porodu). Pojawią się tam też informacje dotyczące dziecka tuż po urodzeniu, m.in. ocena w skali Apgar, waga, czas kontaktu noworodka z matką, sposób karmienia itp.
W dokumencie wpisywane będą także szczepienia, badania słuchu, wzroku czy ciśnienia oraz wiele innych badań przeprowadzanych w trakcie bilansów zdrowia dziecka.
Inną zmianą jest też to, że po narodzinach dziecka rodzice będą mieli obowiązek od razu podać poradnię rodzinną, do której są zapisani bądź planują się zapisać. Jeśli tego nie zrobią, dokumenty trafią do placówki znajdującej się najbliżej ich miejsca zamieszkania.
Kolejną nowością jest fakt, iż w książeczce zdrowia dziecka będzie podana dokładna przyczyna zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego. Specjalista określi też, z jakiej aktywności fizycznej dokładnie musi zrezygnować dziecko.
Z nowych ustaleń dotyczących książeczek zdrowia dziecka cieszy się m.in. rzecznik praw dziecka Marek Michalak, który uważa, że jest to doskonały sposób na monitorowanie małych pacjentów i kontrolowanie ich zdrowia. Twierdzi też, że będzie to historia zdrowia dziecka zapisana w jednym dokumencie.
Rodzice będą mieli obowiązek pokazywania lekarzowi książeczki zdrowia dziecka w trakcie każdego badania profilaktycznego oraz stomatologicznego.
Nowy dokument będzie wydawany w szpitalach od stycznia 2016 roku.
justyna.f@bialystokonline.pl