Nowy peron już jest
Mieszkańcy mogą już korzystać z nowego, dwukrawędziowego peronu na stacji kolejowej w Dąbrowie Białostockiej, który zastąpił dwie dotychczasowe platformy. Dzięki temu jest wygodniej i bezpieczniej wsiadać do pociągów. Ułatwienia dla podróżnych to zwiększona wysokość peronu, a także antypoślizgowa nawierzchnia i ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych i niedowidzących. Stare oświetlenie zastąpiły ekologiczne lampy LED, są tablice z rozkładem jazdy, czytelne oznakowanie i wiata dla oczekujących.
- Ze względu na różnicę poziomów terenu, ważną część prac stanowiło przygotowanie dojścia dla podróżnych, w tym osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Do peronu prowadzi wygrodzona pochylnia, zapewniająca bezpieczne zejście ze skarpy od strony budynku dworca. Wartość prac wykonanych w Dąbrowie Białostockiej to prawie 2,7 miliona złotych - informuje Tomasz Łotowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
By zapewnić lepsze warunki podróży pociągami
Program przystankowy w województwie podlaskim zwiększa dostępność kolei i ułatwia podróżowanie. Na linii Sokółka – Suwałki gotowe są perony w 9 lokalizacjach, niebawem rozpoczną się roboty budowlane na przystanku Kamienna Nowa, także w gminie Dąbrowa Białostocka.
Wojewódzką pulę uzupełnia 5 peronów na linii Białystok – Czeremcha, z których 3 są zakończone, a dla przystanków Podbiele i Repczyce Zalew trwa sporządzanie dokumentacji projektowej.
Dodatkowo powstanie 5 parkingów przy przystankach Kleszczele, Repczyce Zalew i Augustów Port oraz przy stacjach w Bielsku Podlaskim i Sidrze. Łączny koszt prac w ramach programu przystankowego w województwie, w tym budowy parkingów, to około 27,5 miliona złotych.
Rządowe środki, duże plany
Nowy peron w Dąbrowie został sfinansowany ze środków "Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025". Jego celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej.
W skali całego kraju w ramach Programu przewidziano budowę lub modernizację 207 przystanków kolejowych (dodatkowe 107 jest na liście rezerwowej). Na ten cel przeznaczono ponad 1 miliard złotych. Zaplanowano także realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na budowę parkingów to ponad 74 miliony złotych. Obecnie zakończono budowę miejsc parkingowych w 9 lokalizacjach, w 49 postępują prace budowlane, a dla 29 trwają postępowania przetargowe.
ewa.reducha@bialystokonline.pl