W drugiej połowie sierpnia w Łomży zostanie zrealizowany kolejny mural. Tym razem na budynku przy ul. Polowej 11 powstanie malowidło nawiązujące do II wojny światowej, poświęcone przede wszystkim żołnierzom z 33. Pułku Piechoty, którzy bronili Łomży. Jego oficjalne odsłonięcie planowane jest na początku września podczas łomżyńskich obchodów 80. rocznicy wybuchu największego konfliktu zbrojnego w historii świata. Nowy mural ma być uzupełnieniem dwóch pozostałych, powstałych w ubiegłym roku w tej okolicy.
Upamiętnienie niepodległości
- Malowidło na ścianie budynku przy ul. Polowej 35 nawiązuje swoją symboliką do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i przedstawia postacie Leona Kaliwody oraz Halinki Jarnuszkiewiczówny, związanych z wydarzeniami w Łomży w listopadzie 1918 roku. Drugie prezentuje marszałka Józefa Piłsudskiego na koniu, a jego realizację dofinansowało Narodowe Centrum Kultury z programu "Murale Polskiej Niepodległości" – informuje prezydent Mariusz Chrzanowski i podkreśla, że łomżyńskie murale mają wymiar nie tylko estetyczny, ale też edukacyjny i promocyjny oraz doskonale wpisały się w krajobraz miasta.
Ścianę na bloku udostępniła Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa, która zrobiła to nieodpłatnie. Podobnie jak poprzednie, zaprojektował go artysta Rafał Roskowiński z Fundacji Rosko-Art. Mural będzie dopasowany do kolorystyki pozostałych i przedstawia "rzymski profil" polskiego żołnierza, bohatera kampanii wrześniowej 1939 roku.
- Dumna i odważna twarz piechura zakomponowana jest tak, aby profil działał monumentalnie, a zarazem nieco odkłamywał mit peerelowskiej propagandy, że jakoby polska armia była zacofana i słabo uzbrojona, gdyż hełm WZ 31 "Salamandra", który ma żołnierz, był jednym z najnowocześniejszych hełmów tamtych czasów, a mundury były uszyte z przepuszczającej powietrze gabardyny, o czym Niemcy mogli tylko pomarzyć. W lewym górnym rogu umieściliśmy odznakę 33. Pułku Piechoty, który bronił Łomży, a na dole napis "CHWAŁA BOHATEROM!" – informuje Rafał Roskowiński, przypominając, że to w Polsce rozpoczęła się II wojna światowa, a polski żołnierz jest najwaleczniejszym wojownikiem tego największego w historii konfliktu zbrojnego.
To już cała seria
W 2017 roku, pod hasłem "Ku Niepodległej", powstały w Łomży cztery murale. Na budynku przy ul. Rządowej 5 znajduje się malowidło prezentujące sylwetkę kapitana Mariana Raganowicza i żołnierzy 33. Pułku Piechoty z bitwy z bolszewikami w 1920 roku, nazwanej "Cud nad Narwią". Na ścianie budynku przy ul. Wojska Polskiego 11 przedstawiona została tematyka powstania styczniowego, nawiązująca do zdjęcia E. Zajączkowskiego z 1916 roku, ukazującego mieszkańców Łomży przed krzyżem upamiętniającym miejsce stracenia powstańców przy Szosie Zambrowskiej.
Przy ul. Polowej 57 przedstawiona jest postać autora "Flory polskiej" Jakuba Ignacego Wagi jako nauczyciela kształtującego w młodzieży postawy patriotyczne, a wśród uczniów znajduje się także jego syn Władysław, uosabiający aspiracje i niepodległościowe dążenia Polaków. Natomiast na dziedzińcu Muzeum Północno-Mazowieckiego przy ul. Dwornej 24A znalazła się postać Adama Chętnika - etnografa i muzealnika, ale także niepodległościowego działacza społeczno-politycznego. W ubiegłym roku, w związku z obchodami jubileuszu 600-lecia nadania Łomży praw miejskich, na ścianie zewnętrznej wygradzającej teren Muzeum Północno-Mazowieckiego od strony ul. Giełczyńskiej powstał również mural prezentujący orszak Księcia Janusza.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl