Będzie nowy most nad rzeką Bug
Niedawno odbyła się uroczysta - 50. - sesja rady gminy Perlejewo, podczas której przyjęto herb i podsumowano pracę samorządu. Obecny był tam między innymi członek zarządu województwa Marek Malinowski. Był to szczególny dzień jeszcze z jednego powodu - podpisano umowę z wykonawcą (Spółką Domost Sp. z o.o. z Małkini Górnej) kluczowej inwestycji w regionie, jaką jest budowa mostu na rzece Bug. Połączy on gminy Perlejewo i Jabłonna Lacka, powiaty siemiatycki i sokołowski, a tym samym dwa województwa - podlaskie i mazowieckie.
– To przedsięwzięcie jest doskonałym przykładem współpracy rządu i samorządów różnych szczebli, którym zależy, by ten most, został jak najszybciej wybudowany. To inwestycja o znaczeniu komunikacyjnym, gospodarczym, obronnym i turystycznym, którą wsparliśmy środkami z budżetu województwa. Wszystkim samorządowcom zaangażowanym w ten projekt dziękuję, gratuluję i życzę powodzenia przy jego realizacji – mówił wówczas Marek Malinowski.
Jakie prace zaplanowano?
Budowa przeprawy mostowej to przykład inwestycji angażującej aż sześć samorządów. Liderem projektu jest starostwo powiatowe w Siemiatyczach, dlatego też o szczegółach opowiadał starosta Marek Bobel:
- Most będzie miał długość 412 metrów, dodatkowo zostaną wybudowane drogi dojazdowe - 300 metrów po stronie powiatu siemiatyckiego i 1,8 km po stronie powiatu sokołowskiego, a także ścieżka pieszo – rowerowa z tarasami widokowymi. Łączył będzie dwie miejscowości: Granne w województwie podlaskim i Krzemień Wieś w województwie mazowieckim.
Tak się prezentuje wizualizacja mostu:
Inwestycja ma być gotowa do końca 2025 roku
Koszt inwestycji "Budowa przeprawy mostowej przez rz. Bug wraz z drogami dojazdowymi łączącymi drogę gminną nr 390303W w m. Krzemień Wieś z drogą powiatową nr 1728B w m. Granne" wyniesie ponad 100 milionów złotych. Środki pochodzą głównie z rządowego Programu Mosty dla Regionów, ale również z samorządu województwa podlaskiego i mazowieckiego, a także powiatu siemiatyckiego, sokołowskiego oraz gminy Perlejewo i Jabłonna Lacka.
– Nowy most znacznie ułatwi mieszkańcom codzienne funkcjonowanie. Po drugiej stronie Bugu mają rodziny, bliskich znajomych, przyjaciół, dzieli ich rzeka, przez co utrudnione, są relacje społeczne. Oprócz przywrócenia więzi rodzinnych most przyniesie również wiele korzyści gospodarczych i turystycznych – podsumował Jakub Wierzbicki, wójt gminy Perlejewo.
Inwestycja powinna zostać zrealizowana do końca października 2025 roku.
ewa.reducha@bialystokonline.pl