W Białymstoku powstał nowy mural. Poświęcony jest on wynalazcy Nikoli Tesli i widnieje na ścianie budynku przy ul. Towarowej 1.
- Tworząc ten mural, chcieliśmy oddać hołd twórcy epokowych wynalazków i rozwiązań, z których korzystamy do dzisiaj. W pracy połączyliśmy 3 techniki - mural, relief i instalację świetlną. Łącząc je do tej unikatowej formy wypukłego, świecącego muralu, chcieliśmy nawiązać do twórczości Tesli, który poszukiwał nowych rozwiązań technologicznych. Tym wyjątkowym muralem chcieliśmy przypomnieć i uhonorować wybitnego wynalazcę - mówi Damian Dworakowski ze Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie, który jest pomysłodawcą muralu.
Kolaż form i świetlna instalacja
Mural kolażowy #2 jest kolażem form artystycznych. Tło pracy to autentyczne szkice wynalazków Tesli, stworzone na podstawie jego wniosków patentowych. Sylwetka Tesli powstała na bazie jednego z niewielu jego zdjęć. Mural zawiera elementy przestrzenne wpisujące się w szkice jego wynalazków. Swoisty relief sprawia, iż szkice stają się przestrzenne, a wychodząc ze ściany, zyskują nową formę. Dodatkowe elementy trójwymiarowe widoczne są zwłaszcza w świetle słonecznym, które okazuje dodatkowe linie szkiców. Tesla tworzył swoje wynalazki, czerpiąc z sił natury. Pomysłodawcy muralu chcieli pokazać, jak natura może wspierać twórców i jak można ją wykorzystać.
W wypukłościach pracy zainstalowana jest instalacja świetlna stworzona z przewodów luminescencyjnych układających się w kształty wynalazków stworzonych przez Teslę lub powstałe na bazie jego odkryć. Fale radiowe, magazynowanie energii, łączność bezprzewodowa - to odkrycia, z których korzystamy w dzisiejszych urządzeniach.
Mural w ramach Lumo Bjalistoko
Praca powstawała we wrześniu i październiku 2016 r. w ramach Festiwalu Światła i Sztuki Ulicy Lumo Bjalistoko. Zrealizowano ją we współpracy z białostockimi artystami związanymi ze Stowarzyszeniem Kreatywne Podlasie. Połączenie sił street-artowców oraz twórców instalacji świetlnych pozwoliło na stworzenie nowatorskiego projektu. Mural wykonali: Marcin "Boast" Sokołowski i Paweł "Ower" Lewandowski. Za relief odpowiadają: Izabela Ślarzyńska, Katarzyna Sak i Wojciech Zajkowski, a instalacja świetlna to dzieło Marcina Wojdałowicza, Damiana Dworakowskiego i Wojciecha Zajkowskiego.
Zespół pracuje nad nowymi rozwinięciami koncepcji. Idea muralu kolażowego pozostawia dużą przestrzeń do kreacji rozwiązań. Różnorodne zastosowania i metody wykorzystania reliefu oraz efektów świetlnych powstałych na tle muralu z jego udziałem dają pole popisu kreatywnym artystom.
anna.d@bialystokonline.pl