Nowotwory będą leczone szybciej. Uniwersytet Medyczny tworzy biobank

2016.03.10 07:45
Białostocka uczelnia medyczna podpisała umowę z niemiecką firmą Indivumed dotyczącą utworzenia najnowocześniejszej bazy danych nowotworów, zawierającej dane molekularne i kliniczne.
Nowotwory będą leczone szybciej. Uniwersytet Medyczny tworzy biobank
Fot: Uniwersytet Medyczny

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zawarł partnerstwo z Indivumed - ogólnoświatową firmą zajmującą się medycyną precyzyjną, z siedzibą w Hamburgu.

Dzięki umowie zostanie utworzona najnowocześniejsza baza danych nowotworów, która będzie zawierała dane molekularne i kliniczne. Tkanki nowotworowe będą pobierane w szpitalach uniwersyteckich.

Białostocki medyk zobowiązał się do ulepszenia diagnostyki i leczenia nowotworów dzięki wykorzystaniu specjalnych narzędzi medycyny precyzyjnej, takich jak bazy danych Indivumed.

- To ważny moment dla Miasta Białegostoku - powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. - Białystok jest dumny z Uniwersytetu Medycznego. Nasza przyszłość to rozwój uniwersytetów i nauki. Ta współpraca to duży krok ku znalezieniu sposobu leczenia raka. Gratuluję Uczelni i jej partnerowi podjęcia współpracy, bo działając razem jesteśmy silniejsi niż każdy z osobna – dodał.

Niemiecka firma działa w globalnej sieci 15 instytucji badawczych i klinicznych, które mają umożliwić stosowanie medycyny precyzyjnej w leczeniu raka na całym świecie.

- To Porozumienie stwarza możliwość pozyskania know-how od niemieckiego partnera i zastosowania w Białymstoku procedur dotyczących biobankowania z zachowaniem najwyższych międzynarodowych standardów. Daje również szansę zorganizowania centrum referencyjnego dla Polski i stwarza możliwość uczestniczenia w międzynarodowych programach badawczych dotyczących spersonalizowanej terapii raka – cieszył się rektor białostockiego medyka.

Współpraca z uczelnią jest też korzystna dla Indivumed.

- Pacjenci szpitali uniwersyteckich dołączą do ponad 24 tys. pacjentów na całym świecie, którzy stali się częścią globalnej sieci Indivumed. Pacjenci ci dostarczyli już ponad 600 tys. próbek materiału biologicznego i 4,5 mln danych klinicznych związanych z ich indywidualnymi nowotworami – poinformował Hartmut Juhl M. D., założyciel i dyrektor generalny niemieckiej firmy.

Współpraca ma się rozpocząć tuż po rekrutacji lekarzy i pacjentów. Trzeba też będzie zebrać liczne tkanki guza i powiązane z nimi płyny oraz dane kliniczne dotyczące nowotworów, takich jak rak jelita grubego, trzustki, piersi itp.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1570 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39