Nowosielski - Tarasewicz. Jedni z najwybitniejszych polskich artystów w Supraślu

2020.08.22 07:59
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich twórców - Leon Tarasewicz nawiąże do ikony "Przemienienie" mistrza Jerzego Nowosielskiego. Wernisaż wystawy w Muzeum Ikon w Supraślu w sobotę (22.08).
Nowosielski - Tarasewicz. Jedni z najwybitniejszych polskich artystów w Supraślu
Fot: Muzeum Ikon w Supraślu
Przemienienie na Górze Tabor", Jerzy Nowosielski, olej na płótnie, 1961 (zbiory Muzeum KUL)

Dwóch mistrzów

Zamysłem nowej wystawy prezentowanej w Muzeum Ikon w Supraślu jest pokazanie ikony Jerzego Nowosielskiego "Przemienienie na Górze Tabor" w relacji z koncepcją "site-specific" przygotowaną przez Leona Tarasewicza.

Termin wernisażu jest bardzo symboliczny, ponieważ odbędzie po najważniejszym w obrzędowości prawosławnej na Podlasiu święcie Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce (obchodzono je w środę 19 sierpnia). To szczególne miejsce było miejscem pierwszego spotkania artystów: Tarasewicza-ucznia i Nowosielskiego-mistrza podczas trwającego letniego obozu ikonograficznego dla młodzieży. Spotkanie na Grabarce stało się impulsem do kolejnych. Rozmowy z mistrzem stawały się wyznacznikiem w podejściu do prawosławia, w rozumieniu zagadnień teologicznych i filozoficznych, miały wpływ na kształtowanie się spojrzenia na malarstwo, na sztukę. Czas początku relacji obu artystów – stanie się symbolicznie czasem rozstania.

Monaster Supraski jako miejsce prezentacji, jest istotny nie tylko w aspekcie historii prawosławia na Podlasiu, ale również stanowi ważny aspekt w duchowości obu artystów.

Jerzy Nowosielski (1923-2011) – malarz, rysownik, scenograf, filozof i teolog prawosławny uważany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon. Jego uczeń Leon Tarasewicz (ur. 1957) jest profesorem sztuk plastycznych i nauczycielem ASP w Warszawie od kilkunastu lat ogromne uznanie na całym świecie zdobywają zwłaszcza jego barwne realizacje przestrzenne.

Można oglądać do 5 grudnia

W trakcie ekspozycji "Przemienienie" zostanie przygotowana publikacja zawierająca teksty krytyków i teoretyków sztuki (w trzech językach: polskim, angielskim i białoruskim) omawiające kluczowe zagadnienia twórczości artystów oraz dokumentacja fotograficzna z prezentowanej wystawy. Publikacja będzie rozpowszechniana bezpłatnie podczas finisażu wystawy.

Wernisaż rozpocznie się w sobotę o godz. 16.00. Tego dnia ekspozycję będzie można oglądać do godz. 21.00.

Wystawa będzie dostępna bez dodatkowych opłat w ramach zwiedzania ekspozycji stałej w Muzeum Ikon w Supraślu do 5 grudnia.

Wystawę przygotowała Fundacja Villa Sokrates we współpracy z Muzeum Ikon w Supraślu.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1632 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39