Od 15 lutego Książnica Podlaska działa w budynku przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A. Biblioteka wychodzi naprzeciw swoim czytelnikom i stara się wprowadzać innowacje, które ułatwiają korzystanie z bibliotecznych zbiorów.
Oddaj książkę bez kary
W Książnicy działa już "wrzutnia", która umożliwia zwrócenie książki bez wchodzenia do budynku (24 godziny na dobę).
Dziś placówka ogłosiła też abolicję biblioteczną.
- Polega ona na zwolnieniu z kar osób przetrzymujących książki - tłumaczy Jolanta Gadek, dyrektor Książnicy Podlaskiej. - Książki będzie można oddać bez żadnych konsekwencji przez 2 tygodnie.
W Książnicy - w sali wypożyczeń - działa też zintegrowany system biblioteczny "Patron", który umożliwia składanie cyfrowych zamówień książek i czasopism, rezerwację poszczególnych egzemplarzy oraz ocenę ich treści i przydatności. Czytelnicy mogą samodzielnie wypożyczać, przedłużać i zwracać książki bez pomocy bibliotekarza, dzięki zainstalowanym panelom dotykowym. Można także pisać recenzje przeczytanych pozycji oraz uczestniczyć w dyskusji poprzez komentarze.
Jak skorzystać z wrzutni i samodzielnie wypożyczyć książkę?
materiały Książnicy Podlaskiej
Nowe logo Książnicy
Książnica Podlaska ma też już nowe logo - zostało umieszczone na siedzibie biblioteki przy ul. Skłodowskiej-Curie.
- Zależało nam, by pasowało ono do budynku i nie odcinało się od tradycji. Widnieje w nim książka, która była obecna też w poprzednim logo - wyjaśnia Jolanta Gadek.
Wicemarszałek Maciej Żywno zapewnia, że Książnica Podlaska jest miejscem przyjaznym dla czytelnika.
- Chcemy wykorzystać dobrodziejstwa technologii, by czytelnik łatwiej i chętniej sięgał po książkę. Mamy nadzieje, że poprzez wprowadzanie kolejnych przedsięwzięć, poziom czytelnictwa będzie wzrastał - mówi.
Bezpłatne pokazy filmów i galeria "Parter"
To nie koniec nowości w Książnicy. Od października placówka organizuje bezpłatne pokazy filmowe w swej głównej siedzibie oraz w 8 białostockich filiach w ramach tzw. Parasola Licencyjnego. To rodzaj uniwersalnej licencji wydawanej przez firmę Motion Picture Licensing Company Polska Sp. z o.o., która pozwala urozmaicić ofertę kulturalną biblioteki o pokazy filmowe. W ramach jednej opłaty biblioteka uzyskuje dostęp do repertuaru ponad 950 producentów filmowych i telewizyjnych, w tym największych hollywoodzkich wytwórni. Na pokazy mogą zgłosić się zarówno osoby prywatne, jak i grupy zorganizowane. W bibliotece powstała też przestrzeń edukacyjna dla dzieci - to właśnie w niej będą wyświetlane filmy.
Jest także miejsce na przestrzeń wystawienniczą. Przy Skłodowskiej-Curie działa galeria "Parter", w której będą prezentowane wystawy. Już w czwartek (13.10) zostanie otwarta ekspozycja Darii Mielcarzewicz "Oni mówią, Daria rysuje". Artystka, portretując osobistości świata kultury i sztuki, wzbogaca swe dzieła znanymi wypowiedziami portretowanych osób (więcej: Wystawa prac Darii Mielcarzewicz).
Książnica kontynuuje cykl "Środy Literackie". Jeszcze w tym miesiącu - dokładnie 19 października - jego gościem będzie Marcin Meller, który wydał nową książkę "Sprzedawca arbuzów" (więcej: Środa Literacka z Marcinem Meller). Z kolei 26 października Książnicę odwiedzi psycholog Jarosław Żyliński. Spotkania odbywają się w audytorium na VI piętrze, wstęp jest wolny. Natomiast w listopadzie w bibliotece zostanie wręczona Nagroda Literacka im. Franciszka Karpińskiego. W tym roku jej laureatem został Wiesław Myśliwski.
anna.d@bialystokonline.pl