Prawo zamówień publicznych doczekało się nowelizacji. W poniedziałek (11.07) została ona podpisana przez prezydenta.
Dokument wprowadza nowy tryb zamówień publicznych, jakim jest partnerstwo innowacyjne. Będzie ono stosowane w przypadku nabywania produktów i usług, które nie są jeszcze dostępne na rynku.
Ograniczono stosowanie kryterium najniższej ceny. Nowela zakłada także zmniejszenie obowiązków formalnych na etapie ubiegania się o udzielenie zamówienia, w tym umożliwienie przedstawiania przez wykonawców oświadczenia o spełnianiu warunków w postaci jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia. Przyjęto, że obowiązek złożenia wszystkich dokumentów będzie odnosił się co do zasady do tego wykonawcy, którego oferta została uznana za najkorzystniejszą.
Mali i średni przedsiębiorcy będą mieli lepszy dostęp do rynku. W tym celu ułatwiono sposób udzielania zamówień w częściach oraz wprowadzono maksymalne, możliwe do zastosowania przez zamawiającego warunki udziału w postępowaniu w zakresie zdolności ekonomicznej (średni roczny obrót – maksymalnie dwukrotność szacunkowej wartości zamówienia).
Pojawiły się także bardziej elastyczne rozwiązania dotyczące zakresu zmiany umów o zamówienia publiczne. Wprowadzono nowe przesłanki umożliwiające dokonanie modyfikacji postanowień umownych czy też wypowiedzenia umów.
Znowelizowane przepisy mają obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem części regulacji, dla których wyznaczono inne terminy wejścia w życie.
dorota.marianska@bialystokonline.pl